Jiří Kajínek

Má jít Kajínek na svobodu? Mezi lidmi má obrovskou podporu!

Má jít Kajínek na svobodu? Mezi lidmi má obrovskou podporu!
Zdroj: isifa / Lidové noviny

Včerejší oznámení Miloše Zemana, že "vážně uvažuje" o udělení milosti odsouzenému Jiřímu Kajínkovi, vyvolalo nebývalý rozruch. Ukázalo se, že přes svoji kontroverzní minulost má až překvapivě mnoho příznivců. V anketách TN.cz drtivě převládl názor doživotnímu vězni udělit milost.

Osoba Jiřího Kajínka celkem spolehlivě rozděluje národ na dvě skupiny. Jedna mu fandí a nejraději by ho viděla na svobodě, pro druhou je to odsouzený nájemný vrah, který by měl zbytek života strávit ve vězení.

Není sporu o tom, že Kajínek je nejznámějším českým vězněm. Patrně i proto, že se mu povedl legendární útěk z mírovské věznice. Je zřejmě prvním vězněm, kterému se to podařilo. Na svobodě byl Kajínek o něco déle než měsíc, než ho dostal Útvar rychlého nasazení. Ukrýval se v Praze v bytě u manželky pětinásobného vraha Ludvíka Černého z gangu Orlických vrahů.

Související obsah

Nebyl to ale jediný útěk. Poprvé Kajínek z vězení utekl "prozaicky" - pustili ho v roce 1993 na tři dny domů a Kajínek se už nevrátil. Skrýval se a o čtyři měsíce později spáchal podle soudu vraždy, za které dostal doživotí. Zpoza mříží se mu podařilo málem uniknout ještě v roce 1994 - tehdy utíkal z vazební věznice v Českých Budějovicích. Náhodný svědek mu ale na útěku podkopl nohy a Kajínek skončil opět v poutech. Utéci se pokusil i v roce 1996 z věznice Valdice. Není jasné, jak blízko byl úspěchu - hledali ho dvacet minut a našli na střeše malého přístěnku ve věznici. Až v roce 2000 pak následoval slavný útěk z Mírova.

Související obsah

Možná i tato vytrvalost a nezdolnost, s níž se Kajínek snažil dostat na svobodu, přispěla k tomu, že je nemalou částí veřejnosti vnímaný jako nevinný, případně skoro nevinný nebo alespoň jako sympatický a charismatický vězeň.

Související obsah

Kajínek byl k doživotí odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu. Stalo se tak v roce 1993 v zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory. Kajínek tam dvanácti výstřely doslova popravil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce. Druhý bodyguard s těžkými zraněními přežil a Kajínka usvědčil.

Navzdory svědkovi i tomu, že soudní proces byl důkladný a dlouhý (trval čtyři roky), dodnes mezi lidmi panují pochybnosti o tom, jestli vraždil Kajínek. Odsouzený se také opakovaně snažil o revizi procesu, ale neúspěšně. O případu Kajínek natočil Petr Jákl stejnojmenný film (2010).


Podívejte se na reportáž TV Nova o Jiřím Kajínkovi z roku 2015: 

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz