Mezinárodní den

Romové dnes na celém světě slaví. V Praze jim Duka udělá mši

Romové dnes na celém světě slaví. V Praze jim Duka udělá mši
Zdroj: isifa.com

Dnešek je mezinárodním dnem Romů. Připomíná se po celém světě a Česká republika není výjimkou. Kromě řady výstav, představení a koncertů bude za Romy vést dnes v Praze mši arcibiskup Dominik Duka.

Mezinárodní den Romů se připomíná na různých místech Česky už několik dní. Vyvrcholí dnes galavečerem v holešovickém divadle La Fabrika. Už včera si svátek připomněla například kandská ambasáda v Praze. Její velvyslankyně Barbara Richardson u ambasády čestně vyvěsila romskou vlajku.

Související obsah

„8. dubna se po celém světě slaví Mezinárodní den Romů. Velvyslankyně Richardson podporuje tento mezinárodní den a s radostí vyvěšuje romskou vlajku u nás na velvyslanectví! Mezinárodní den Romů oslavuje romskou kulturu a zvyšuje povědomí o ekonomických a sociálních problémech, kterým Romové často čelí. V České republice je přibližně 250 000 - 300 000 Romů. Kanada podporuje porozumění mezi Romy a neromskými občany a romskou integraci v ČR. Pro Kanadu je inkluze a rozmanitost důležitou součástí a zdrojem otevřenosti, pochopení, pokroku a prosperity,“ napsala u té příležitosti ambasáda na svých stránkách.

Zrovna tak vyvěsilo romskou vlajku už ve středu i velvyslanectví USA v Praze. "Mezinárodní den Romů je nejen příležitostí jak vyjádřit respekt k romské kultuře a jejímu odkazu, ale také jak si připomenout, že je třeba změnit přístup k lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti. Je také příležitostí jak veřejně podpořit inkluzi a rovnost všech Romů," uvedla k tomu americká ambasáda.

Související obsah

Podobně, vyvěšením romské vlajky hodlají svátek uctít také na krajském úřadě v Liberci a na liberecké radnici. V Praze se pak pořádají diskuse, divadelní představení i interaktivní videoprojekce v centru města.

Dnes dopoledne bude arcibiskup Dominik Duka u příležitosti mezinárodního dne Romů celebrovat mši svatou v kostele Nejsvětějšíhio srdce páně. Podobně se svátek už slavil nebo slaví také jinde v hlavním městě, v Brně, Jihlavě, Novém Jičíně, Chomutově a na dalších místech.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz