Donald Trump

Trump otočil: "NATO pracuje dobře, s Ruskem nevycházíme!"

Prezident USA Donald Trump překvapil svými pochvalnými ódami na konto Severoatlantické aliance. Zatímco ještě během předvolební kampaně tvrdil, že je NATO zastaralé, teď alianci přirovnává k baště světového míru. Naopak vztahy s Moskvou se oproti původním očekáváním stále zhoršují.

"NATO je zastaralé. Členské státy, které dostatečně nepřispívají do společné kasy, necháme v případě napadení na holičkách." Tak mluvil Donald Trump o Severoatlantické alianci před klíčovým soubojem o Bílý dům.

Teď, po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Bílém domě, otočil o 180 stupňů. Aliance si podle něj tváří v tvář terorismu vede dobře a dělá pokroky. "Odvedli jste naprosto skvělou práci. Už téměř sedm desetiletí je Severoatlantické aliance garantem světového míru a bezpečnosti," prohlásil Trump.

Od předvolební rétoriky se Trump odklání i v případě Ruska. Zatímco před volbami sliboval zlepšení vztahů s Moskvou, teď jsou vztahy mezi oběma zeměmi na bodu mrazu. Důvodem je nejen chemický útok, z něhož západ obviňuje ruského spojence Bašára Assada, ale i bombardování syrské letecké základny Šarját americkou armádou.

Související obsah

Zeď mezi oběma zeměmi nezbourala ani schůzka amerického ministra zahraničí Tillersona s ruským prezidentem Putinem v Moskvě. "Teď s Ruskem vůbec nevycházíme. Intenzita našich vztahů je na historickém minimu," přiznal americký prezident. To v rozhovoru potvrdil i Vladimir Putin, podle něhož důvěra mezi oběma zeměmi klesá.

Petra Matýsková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz