Porod

Maminka rodila doma plánovaně, zuří záchranáři! Dítě nepřežilo

Maminka rodila doma plánovaně, zuří záchranáři! Dítě nepřežilo
Zdroj: Thinkstockphotos

Po tragickém porodu na Blanensku, při kterém zemřelo mimimko, vyplouvají na povrch znepokojující informace. Podle všeho totiž nešlo o překotný porod, jak tvrdí Unie porodních asistentek, ale o domácí plánovaný porod, který je, jak říkají záchranáři, velmi nebezpečný. Informaci o domácím porodu potvrdila mluvčí záchranářů s tím, že miminko nebylo možné zachránit.

Maminka z malé vesničky na Blanensku rodila doma, celý proces byl přitom velmi rychlý. Když přišly kontrakce, žena okamžitě zavolala své porodní asistentce a žádala radu. Ta ji údajně doporučila ihned zavolat záchranku a sama se vydala na místo.

Dítě na svět přišlo údajně do hodiny, stav novorozence se ale začal rychle zhoršovat, až dítě přestalo dýchat. Ani přivolaní záchranáři už nedokázali miminku pomoct.

"Na místo okamžitě vyrazily tři posádky včetně neonatologa (lékař, který se stará o novorozené děti - pozn. redakce), což je maximum, co jsme pro rodinu mohli udělat. Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou ZZS nepodařilo zvrátit," prohlásila mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková. Dítě se prý snažili oživovat více než dvě hodiny. Bohužel bylo pozdě.

Související obsah

"Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci. Je to další důkaz toho, že domácí porody mohou dopadnout velmi tragicky a pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné, je doma zvládnout. Dnešní tragický případ, který už řeší Policie ČR, by měl být důrazným varováním i pro tzv. alternativní matky/rodiče," dodala mluvčí.

Ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková ale odmítá, že by dítě zemřelo při domácím porodu. Žena prý měla předem domluvenou hospitalizaci v porodnici, bohužel tam nestihla dorazit včas."Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle," sdělila Hájková.

Informace, které mají k dispozici záchranáři, jsou ale jiné. "Z veškerých dokumentů i údajů od posádky vyplývá, že šlo o plánovaný domácí porod," řekla rozhodně Kropáčková.

lud, TN.cz

K tématu Porod

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz