Nos

Šťourání v nose je zdravé, tvrdí vědci. Musíte to ale sníst!

Šťourání v nose je zdravé, tvrdí vědci. Musíte to ale sníst!
Zdroj: Thinkstockphotos

Šťourání v nose patří sice ke zlozvykům, které se ve slušné společnosti zapovídají, ale přesto to dělá asi 90 procent lidí. Někteří z nich - zdaleka nejen děti - pak "suché z nosu" dokonce jedí. Nechutné? Ano, jistě. Ale ukazuje, se že je to také překvapivě zdravé.

O šťourání prstem v nose by se dalo říct, že ho alespoň sem tam provozuje každý. A kdo tvrdí, že ne, ten to dělá dodnes. V první studii, která se v roce 1995 dotazovala obyvatel USA, se ke šťourání přiznalo 90 procent lidí. O pět let později totéž zjišťovali dotazníkem dva lékaři v Indii. Dotazovali se jen středoškoláků, ale ti se zato přiznali skoro všichni.

Nutkavé a soustavné šťourání v nose má dokonce i lékařský termín - rhinotillexomania. U některých lidí to zajde tak daleko, že jsou schopni si udělat díru v nosní přepážce. Přiznali to například dva lidé ve výše zmíněné americké studii. Někteří si přitom vytrhávají i chlupy z nosu, což lékaři označují termínem trichotillomania.

Podle zřejmě většiny lékařů může být šťourání v nose o nebezpečný zvyk, který vede k poškozování sliznice a k infekcím.

Související obsah

Pro ostatní je šťourání v nose zřejmě pouze nechutné. Platí to zejména o případech, kdy lidé vyšťourané produkty vzápětí žvýkají i jedí. Ve výše zmíněné indické studii se k tomu přiznalo devět procent dotázaných. Pokud to odpovídá realitě, "holuby z nosu" občas konzumuje téměř každý desátý člověk.

Ať si o pojídání suchého z nosu myslíme cokoliv, podle vědců je kupodivu zdravé. A nedokládá to jen jedna studie. Jako jeden z prvních s tímto tvrzením přišel kanadský vědec a profesor vysoké školy Scott Napper.

Související obsah

Inspirovaly ho jeho dvě malé dcery, které se této činnosti věnovaly poměrně intenzivně. Napper přišel na to, že když se patogeny zachycené v zaschlém genu dostanou zpět do těla ústy, má to pozitivní vliv na imunitní systém. Ten se tak dozvídá, jaké prostředí tělo obklopuje a na jaké nepřátele se má připravit.

Teď tuto hypotézu podporuje další vědkyně, Katharina Ribbecková ze známého Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA. Tvrdí, že suchý hlen smotaný prsty do kuličky a vložený do úst může být skvělou alternativou k antibiotikům.

Obsahuje podle ní spoustu "dobrých" bakterií, které pak v ústech tvoří bariéru těm zlým. Blokuje například množení a práci bakteriím odpovědným za kazy v zubech. Podle dalších vědců může tato metoda bránit i infekcím dýchacích cest, žaludečním vředům a údajně dokonce i přenosu HIV.

Také rakouský lékař a specialista na plicní choroby Friedrich Bischinger tvrdí, že lidé, kteří se podobně šťourají v nose, jsou zdravější, šťastnější a zřejmě i lépe sladění se svým tělem. Navrhl dokonce, ať rodiče dětem šťourání nezakazují, ale naopak ho v něm podporují.

Svéráznému budování imunity se nevyhýbají ani mocní, slavní a bohatí. Tady byl před několika lety zachycen i italský premiér Silvio Berlusconi:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO JE POTĚŠENÍ: Máte ve spodní části zad dvě jamky? Víme, co to znamená!

Položila čajový pytlík na podlahu a čekala, co se stane! Výsledek je ohromující

Prosím tě, proč to děláš?!? Zlozvyky našich mužů
Zázračné tyčinky do uší: Zřejmě netušíte, na co všechno je můžete použít.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz