Zajímavosti

Šťouráte se v nose? Zvyšujete tím riziko Alzheimerovy choroby, tvrdí studie

Šťouráte se v nose? Zvyšujete tím riziko Alzheimerovy choroby, tvrdí studie
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Přestože některé lidské zlozvyky působí nevinně, opak je pravdou. Šťourání v nose nepředstavuje jen společenské tabu, zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že se u člověka vyskytne Alzheimerova choroba, varují vědci. Netradiční studie odhalila hned několik špatných návyků, které zvyšují riziko určitých nemocí.

Šťourání v nose není jen neslušné, ale může způsobit vyšší riziko demence. Studie publikovaná v časopise Scientific Reports zjistila škodlivé dopady dloubání se v nose na čichový nerv. Zlozvyk totiž šíří bakterie, které by mohly způsobit toto degenerativní onemocnění mozku, zveřejnil portál Mirror.

Podle výzkumu, který byl provedený na myších, by se nebezpečná bakterie přispívající k Alzheimeru mohla přes čichový kanál dostat až do mozku. "Jsme první, kdo ukazuje, že se Chlamydia pneumoniae může z nosu přesunout přímo do mozku. Tam by mohla vyvolat příznaky připomínající Alzheimerovu chorobu," prozradil profesor James St. John, který je spoluautorem výzkumu.

Související obsah

"Zaznamenali jsme to na myším modelu, ale důkazy jsou potenciálně nebezpečné i pro lidi. Tento test však musíme zopakovat i na lidech, abychom u nich byli schopní potvrdit stejný způsob šíření. Víme však, že tato nebezpečná bakterie se u člověka nachází, ale nevíme, jak se do něj dokáže dostat," sdělil profesor St. John překvapivé výsledky studie.

Společně s týmem vědců přišli na to, že ztráta čichu může být jeden z prvních příznaků Alzheimerovy choroby. Navrhli proto, že by jedním z detektorů onemocnění u starších pacientů mohly být právě čichové testy.

Související obsah

Nová studie prozradila, že škodit může i vytrhávání chloupků z nosu. "Šťourat se v nose a vytrhávat si z něj chloupky není dobrý nápad. Lidé si tím totiž poškodí sliznici nosu, a tím pravděpodobně zvýší i počet bakterií, které se mají šanci dostat do jejich mozku," prozradil uznávaný autor nové studie.

tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz