Oddlužení

Na oddlužení možná dosáhne více lidí. Sedm let budou žít v bídě

Šanci na oddlužení by mohlo nově získat daleko více lidí než dosud. Počítá s tím novela insolvenčního zákona. Ta chce zmírnit podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu. Teď je totiž dokáže splnit jen malá část předlužených lidí. Opozice ale nechce přijetí novely připustit a tak není vůbec jisté, jestli se stihne ve sněmovně do voleb vůbec projednat.

Pětadvacet tisíc lidí v Česku ročně vyhlásí osobní bankrot. Dostanou tak možnost uniknout z dluhové pasti, ze které se nejsou schopni dostat vlastními silami. A zhruba patnáct až dvacet tisíc lidí každý rok úspěšně oddlužení dokončí.

Šanci na oddlužení ale dostanou jen ti, kteří jsou schopni za pět let splatit alespoň 30 procent svých dluhů. Ostatní dlužníci tuto možnost nemají. "Lidí, kteří jsou v dluhové pasti a nedosáhnou na oddlužení, je dnes asi půl milionu," odhadl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Podle novely by mohli i tohle lidé dostat šanci. Pokud by udělali vše proto, aby své závazky splnili, sedm let žili jen z minima, pak by se po této době jejich dluhy škrtly bez ohledu na to, kolik peněz se jim podařilo splatit.

Pro opozici, jak pravicovou tak levicovou , je právě tohle naprosto nepřijatelné. "Novelu hodnotím jako morální hazard, který připouští neplacení dluhů. Ta novela útočí na práva věřitelů," rozčiluje se Martin Plíšek z TOP 09. "Věřitelé, kteří jim ty peníze teď půjčují, o ně díky zákonu přijdou," přidal se Pavel Blažek z ODS.

Související obsah

Podle zastánců zákona by ale věřitelé takhle měli jistotu, že dostanou zpět alespoň maximum možného. "Pokud se dlužník neúčastní toho oddlužení a nesplácí, tak věřitel ty své peníze nedostane," připomněla poslankyně Markéta Wernerová (ČSSD).

Dlužníci prý navíc budou pod přísným dohledem insolvenčního správce, který bude soudu posílat pravidelné hodnocení. Pokud dlužník v insolvenci své povinnosti plnit nebude, bude ho soud moci z celého procesu zase vyloučit. V tuto chvíli však není jisté, jestli současná Sněmovna stihne novelu do voleb projednat.
 

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz