Mateřská škola

Nedáte dítě do školky? Hrozí vám pokuta! Co dělat, když ho nevzali?

Nedáte dítě do školky? Hrozí vám pokuta! Co dělat, když ho nevzali?
Zdroj: Thinkstockphotos

Dneškem začínají zápisy dětí do mateřských škol. Letos poprvé bude pro pětileté děti docházka povinná. Pokud rodič nebude předškoláka do školky posílat, hrozí mu pokuta až pět tisíc korun.

Následujících čtrnáct dní se ponese ve znamení zápisů do mateřských škol. Děti, které do letošního září dosáhnou věku pěti let, musí v následujícím školním roce nastoupit k předškolnímu vzdělávání. Letos poprvé je totiž poslední rok školky povinný. Doposud mohly děti do základní školy nastoupit, i když do té mateřské nechodily. Mají se tak zmenšit rozdíly mezi dětmi z vyloučených lokalit a těmi ostatními.

 

Nový školský zákon zavádí také přednostní přijímání čtyřletých dětí ze spádového obvodu dané mateřské školy. Školky tak budou muset přijmout všechny děti starší čtyř let ze své spádové oblasti do naplnění kapacity.

 

Podle ministryně školství má spádovost zajistit, aby dítě z oblasti mělo zaručené místo ve školce. "Neomezuje to možnost rodiče zapsat dítě kamkoli jinam," uklidňuje ministryně školství Kateřina Valachová. Budete ale muset počkat, jestli tam na vaše dítě zbude místo.

 

Související obsah

 

Povinná docházka pro pětileté

Dítě bude muset do školky docházet každý den, kromě školních prázdnin, a to minimálně 4 hodiny denně. Za předškoláky rodiče nemusejí platit školné. Nepřítomnost dítěte, jakožto i pozdní příchody, bude muset rodič písemně omluvit, stejně jako ve škole.

 

V případě, že by dítě do školky nedocházelo, kontaktoval by ředitel Orgán sociálně právní ochrany dětí a s rodiči by bylo zahájeno správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta až pět tisíc korun. Stejný trest hrozí i těm, kteří předškolní dítě vůbec do školky nezapíší.

 

Dítě můžete učit i doma

Pokud nechcete, aby vaše dítě do školky docházelo, a to i přes to, že vám to ukládá zákon, můžete využít možnosti tzv. individuálního vzdělávání. Pak můžete potomka sami vzdělávat doma. Stejně s ním ale musíte vyrazit k zápisu a současně řediteli školky písemně oznámit, že žádáte o individuální vzdělávání.

 

Během listopadu či prosince se potom musíte s dítětem do školky dostavit na přezkoušení. Při něm učitelé ověří, jak si dítě osvojuje potřebné dovednosti, a pokud zaostává, poradí rodičům, jak dále postupovat. Ředitel může individuální vzdělávání zrušit, a to v případě, že se dítě k přezkoušení nedostaví. Pak musí neprodleně zahájit docházku do školky.

 

Související obsah

 

Co dělat, když mi dítě nevezmou

Pětileté děti mají místo ve školce zaručeno, přednostně se budou přijímat i děti čtyřleté. Ostatní ale tuto výsadu nemají. Určitou útěchou vám může být, že míst ve školkách přibývá, dětí naopak ubývá. Je tedy velká šance, že vám dítě vezmou.

 

Proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte do školky je možné podat odvolání. Máte na to 15 dní od chvíle, kdy jste obdrželi rozhodnutí o nepřijetí dítěte. To pošlete na odbor školství příslušného místního úřadu, který rozhodnutí ředitele přezkoumá.

 

Pokud vám dítě nevezmou do jedné školky, zkuste zajít do jiné, kterou máte třeba v blízkosti zaměstnání. Je možné, že tam kapacitu nenaplnili. Variantou jsou také soukromé školky, měsíčně za ně zaplatíte přibližně od 5000 výš. Pokud si soukromou školku nemůžete dovolit, můžete zaměstnat chůvu. Cena hlídání se pohybuje kolem 100 korun za hodinu.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz