Alkohol

Pivo jak kobliha, víno jak dort! Po kterém alkoholu přiberete nejvíc?

Pivo jak kobliha, víno jak dort! Po kterém alkoholu přiberete nejvíc?
Zdroj: Profimedia

Češi patří k největší konzumentům alkoholu na světě. Nejenže tak ohrožují své tělo vážnými nemocemi, ale alkohol je také vysoce kalorická potravina, která způsobuje obezitu. Po kterém se přibírá nejvíc? Přehled sestavilo ministerstvo zdravotnictví.

V jednom gramu alkoholu je přibližně 7kcal. Jedná se ovšem o tzv. prázdné kalorie - nedodají nám žádnou výživovou hodnotu. Pokud tedy organismus zatížíme již tak kaloricky náročnějším jídlem, a to zejména v období různých svátků, alkohol pouze podpoří nežádoucí vznik nadváhy až obezity, které ovšem nejsou jediným důsledkem užívání alkoholu.

"Mezi dalšími může být například až cirhóza jater, onkologická onemocnění a v neposlední řadě také vznik závislosti. Jeho negativní účinky na lidský organismus tak jednoznačně převažují, a je proto důležité při jeho konzumaci uvědomit si všechny tyto negativní dopady, a to jak s ohledem na zdraví, tak i celkovou bezpečnost jeho užívání," upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah

Když si dáte například půl litru piva, je to jako byste snědli jednu koblihu, panák rumu zase odpovídá sklenici kakaa. Po kterém alkoholu se tloustne nejvíc, se podívejte v tabulce:

Zdroj:

Podle posledních studií konzumuje 15 % dospělé populace alkohol pravidelně a velmi často (pití denně nebo obden), oproti tomu trvale abstinuje 2,5 % dospělých. Časté pití nadměrných dávek (tzv. nárazové pití) udává 18 % dotázaných, z toho muži ve 28 % a ženy v 8,6 %. Problém s alkoholem si připouští pouze 1,2 % dotázaných a odbornou pomoc vyhledalo 0,4 % dospělých.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz