Zajímavosti

Za zpomalování metabolismu nemůže věk, zjistili vědci. Na vině jsou jiné věci

Za zpomalování metabolismu nemůže věk, zjistili vědci. Na vině jsou jiné věci
Zdroj: profimedia.cz

Lidé ve středním věku přibývající na váze připisují kila navíc většinou snížené rychlosti metabolismu. Obecně se věří tomu, že rychlost spalování kalorií souvisí s věkem. Ke zpomalování klidového metabolismu má docházet po čtyřicítce a u žen obzvláště v období menopauzy. Podle vědců to není pravda. Metabolismus se sice s věkem zpomaluje, ale až mnohem později. Za kila navíc tak mohou spíše jiné faktory.

Vědci zkoumali, jak funguje lidský metabolismus u téměř 6 500 lidí od kojenců až po 95leté seniory. Zjistili, že rychlost klidového metabolismu je stabilní od 20 do 60 let věku, poté klesá o jedno procento ročně. Ve studii otištěné časopisem Science dále uvádí, že nezaznamenali žádné rozdíly mezi rychlostmi klidových metabolismů mužů a žen, když zohlednili různé velikosti a kompozice těl.

Za přibývající kila tak mohou podle vědců spíše jiné faktory než věk, které souvisí se životním stylem a které snižují schopnost metabolizovat tuky. Jde především o nedostatečný pohyb, úbytek svalové hmoty a nekvalitní odpočinek. Podle výzkumné pracovnice Colleen Tewksyburyové z Akademie výživy a dietetiky je nová studie překvapivá. "Historická konvence spočívala v tom, že s různými životními cykly (menopauza, těhotenství) jsme si mysleli, že došlo k určitému posunu v metabolismu," uvedla pro NBC Tewksburyová.

Jak podpořit metabolismus?

Podle vědce Edwarda Coyle z University of Texas je klíčové být přes den aktivní. "Celodenní sezení výrazně snižuje metabolismus tuků," řekl CNN vědec Edward Coyle z University of Texas. Podle studie tohoto vědce je zapotřebí udělat denně 8 500 kroků denně, aby byl zachován adekvátní metabolismus tuků. 

Lidé, kteří většinu dne sedí, by si podle něj měli na pohyb udělat čas. Pokud jim to jejich pracovní doba komplikuje, můžou jednoduše každou hodinu od stolu vstát a hýbat se alespoň několik minut. Lepší je ale samozřejmě hýbat se pravidelně. Podle studií má významný dopad na metabolismus styl cvičení HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink) a silový trénink. Silový trénink pomáhá vybudovat svalovou hmotu, která zvyšuje celkovou rychlost metabolismu. U cvičení HIIT vědci zjistili, že už po dvanácti týdnech sledovaní muži s nadváhou zhubli okolo 17 procent břišního tuku a celkově dva kilogramy tukové hmoty. Analyzovaná skupina mužů cvičila 20 minut třikrát týdně.

Související obsah

Výzkum Edwarda Coyleho prokázal, že je prospěšnější, když se lidé v průběhu dne hýbou a pak si jdou zacvičit, než když celý den sedí a pouze hodinu cvičí. Pokud tedy chcete svůj metabolismus co nejvíce podpořit, myslete na pohyb i během dne.

Neméně důležitý je i pravidelný kvalitní spánek, který je zásadní pro obnovu všech procesů těla. Vědci prokázali, že nedostatek spánku má škodlivé účinky i na metabolismus. Pokud spíte méně než sedm hodin denně, vystavujete se podle Americké akademie spánkové medicíny negativním zdravotním důsledkům, jako je přibývání na váze, cukrovka, hypertenze, srdeční choroby, deprese a dalším nemocem.

Jak vědecké výzkumy dokazují, rychlost metabolismu se většinou ovlivnit dá. Je však potřeba změnit svůj životní styl, dostatečně se hýbat a k tomu i správně jíst. O zásadách správného stravování podle Státního zdravotního ústavu si můžete přečíst tady.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz