Věda

UNIKÁTNÍ FOTO: Cassini posílá záběry z těsné blízkosti Saturnu

UNIKÁTNÍ FOTO: Cassini posílá záběry z těsné blízkosti Saturnu
Zdroj: NASA

NASA spustila finální část mise sondy Cassini, která v rámci "Grand Finale" prolétá mezi prstenci a planetou Saturn, až nakonec vletí do atmosféry, kde zanikne. Po prvním průletu se sonda úspěšně spojila s řídícím centrem a odesílá informace, které při unikátním počinu pořídila.

Sonda Cassini se po dvaceti letech své dlouhé cesty dostává do finální fáze své mise. Úspěšně provedla první průlet mezi Saturnem a jeho prstenci a následně se opět spojila s řídícím centrem a začala posílat veškeré poznatky a záznamy.

Data od sondy na Zemi letí dlouhých 78 minut a putují přes miliardu kilometrů. Sonda ještě provede dalších 21 průletů, až nakonec vstoupí do atmosféry, kde po odeslání kritických dat mise zanikne. Konec mise je naplánován na 15. září letošního roku.

Jako první zveřejnila NASA záběry atmosféry a ohromného hurikánu na povrchu planety. Tyto unikátní snímky jsou z míst, kam se ještě žádné vesmírné plavidlo nedostalo.

"Prostor mezi prstenci a planetou už nadále není záhadou," jásali operátoři NASA po příjetí prvních dat.

Související obsah

Sonda Cassini zkoumá Saturn skoro 13. let, zaměřovala se nejen na samotnou planetu ale také na její měsíce, kterých je více než šedesát. Sonda stihla během své mise objevit jedno z nejlepších míst pro život mimo naši planetu.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz