Matka

Matka svým dětem nedává plenky. Její metoda má spoustu výhod!

Matka svým dětem nedává plenky. Její metoda má spoustu výhod!
Zdroj: Thinkstockphotos

Britská matka svým čtyřem dětem nedává plenky už od jejich narození. Využívá metodu, která se jí velmi osvědčila - podle určitých znaků vypozoruje, když chce její potomek vykonat potřebu.

Andrea Olsonová začala používat neobvyklou metodu už s prvním dítětem. Podle chování svých potomků pozná, kdy je čas je vzít na záchod. Mezi signály patří například to, že dítě ztichne, případě zrychlí své pohyby, hlasitě tlačí, nebo udělá pauzu při kojení.

Její metoda má podle Olsonové spoustu výhod, například že pokožka dítěte nepřichází do kontaktu s močí a stolicí, je tedy více v suchu a netrápí ho opruzeniny. Mezi rodiči a dítětem vzniká těsné pouto, jako například vzniká při kojení. Dalším pozitivem je, že jde o nejlevnější způsob péče o miminko, který navíc nezatěžuje životní prostředí.

Související obsah

Způsob Olsonové spadá pod přirozené rodičovství, kam patří i kojení do pozdějšího věku dítěte, nošení dítěte v šátku a podobně. "Komunikační metoda je životní rozhodnutí. Pokud se na ni dáte, nemůžete s ní jen tak přestat," říká 38letá Andrea, která se o tomto způsobu dozvěděla před šesti lety od kamarádky. Tehdy čekala synka Kaivu. Tak si o ní přečetla více a rozhodla se, že ji také vyzkouší.

Zastánci bez plenkové metody poukazují na to, že ji praktikují mnohé kultury po celém světě. Například v Asii. Andrea tvrdí, že u nejmladšího syna většinou přicházel signál během kojení. "Odtržení od prsu je jeden z nejspolehlivějších znamení," řekla Andrea, která ví o čem mluví, protože to fungovalo už tří starších dětí.

Cílem není, aby děti nevěděly, co je plenka. Ta se bere pouze jako záloha. Její dcera už v devíti měsících nepotřebovala plenku ani pro jistotu. Andrea však nedomohla na trhu najít kalhotky pro tak malé dítě, tak je začala vyrábět sama.

has, TN.cz

K tématu Matka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz