Zajímavosti

Co udělá s vaším tělem hodně kofeinu? Odbornice promluvila!

Svět nedávno obletěla zpráva, podle které ve Spojených státech zemřel mladík na předávkování kofeinem. Údajně k tomu stačila jen jediná káva a dvě plechovky nápojů. Je to ale vůbec možné a kolik kávy například můžeme denně bezstarostně vypít?

Kofein. Pomocník, ale i strašák. Máme mít ale opravdu výčitky pokaždé, když si dáváme kávu? A co je nejnebezpečnější na hojně kritizovaných energetických nápojích? Nejen na to jsme se vyrazili zeptat nutriční terapeutky Jitky Tomešové do pražské Thomayerovy nemocnice.

Jaká je doporučená denní dávka kávy? Kolik káv můžeme denně vypít?

Taková nejčastěji doporučovaná bezpečná dávka kofeinu je 400 miligramů za den. To je zhruba množství odpovídající čtyřem šálkům středně silné kvalitní kávy. Pokud to bude káva instantní, jedna lžička, tak tam bude kofeinu asi méně. Pokud to bude espresso nebo filtrovaná káva, tak tam může být toho kofeinu o něco více. Průměrně to ale vychází na nějaké ty tři, čtyři nebo pět šálků.

A jak je to u energetických nápojů?

U energetických nápojů momentálně o nějakém bezpečném množství nevím. Spíše jde o to, že tam jsou limitované jednotlivé látky, které dělají ten nápoj energetickým. Každá ta látka zvlášť je otestovaná a bezpečná, ale stále se tak úplně neví, co dělají všechny ty látky dohromady.

Související obsah

A co limonády s obsahem kofeinu, například kolové nápoje?

Tam není nijak extra velké množství kofeinu. Stejně tak, často se řešila kyselina fosforečná, které tam není zase také dramaticky hodně. Největším problémem u tohoto typu nápojů je samozřejmě cukr. Zjednodušeně řečeno můžeme říct, že takováto limonáda je desetiprocentní roztok cukru. A i to, že existuje v bio variantě, z ní nedělá jakkoliv zdravější potravinu, protože toho cukru je tam pořád hodně.

Liší se doporučená denní dávka kofeinu u dětí, dospělých a seniorů?

U dětí by bylo určitě nejlepší, kdyby kofein nedostávaly vůbec. Od nějakého šestnáctého nebo sedmnáctého roku, když mu začnou přicházet na chuť, tak to bude v pohodě, aby se vyhnuli tomu, že si budou vytvářet návyk na tu chuť jako takovou. Zase, nikoliv ve spojitosti čistě s kofeinem, ale také ve spojitosti s cukrem, který v těch kolových nápojích bývá.

Související obsah

Jak kofein ovlivňuje činnost těla? Může být i nebezpečný?

Kofein jako takový působí povzbudivě na mozek, trošku zrychluje srdeční akci, takže jsme malinko svěžejší. Ale ta zase po chvíli klesne, takže člověk někdy má pocit, že může být i po kávě trochu unavený, protože tam je znát ten rozdíl ve vzestupu a poklesu. V případě, že je ale člověk už nějakým způsobem citlivější nebo trošku nervózní, hůře spí, tak větší množství kávy za den mu může způsobovat právě rychlejší srdeční frekvenci, může mít problém usnout, zejména pokud si dá kávu později odpoledne. Ta životu nebezpečná dávka je pořád ještě hodně daleko, ale konzumovat velké množství kávy nějak pravidelně není možné doporučovat.

A kde je tedy ta hranice, kdy už je to životu nebezpečné?

Otázkou je zdravotní stav toho konkrétního člověka. To, že pět šálků kávy za den by nemělo člověku ublížit, tak záleží také na tom, v jakém stavu má třeba srdce nebo jak je na tom s mozkem. Tedy jestli tam nemůže dojít k něčemu jinému, co by mohla větší dávka kofeinu spustit. O smrtelné dávce se uvažuje v rozsahu gramů, uváděná hodnota je dokonce 10 gramů. Jestliže jsme si říkali, že jeden průměrný šálek kávy obsahuje zhruba 100 miligramů kofeinu, tak ta nebezpečná dávka by pak byla třeba sto šálků kávy za den. Spíš může být problém konzumace kofeinu v nějakých povzbuzujících tabletách nebo formou konzumace velkého množství těch energetických nápojů v krátkém rozmezí.

TN.cz/Jakub Deml

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz