Kofein

Kluk si dal kafe, limonádu a energeťák. Do pár minut byl mrtvý!

Ze Spojených států přichází znepokojivá zpráva. Šestnáctiletý mladík tam zemřel na předávkování kofeinem. Vypil přitom jen jednu kávu a dvě plechovky nápojů. Jeho srdce to ale nevydrželo. Zdrcení rodiče teď doufají, že publikování tragického případu jejich syna zachrání životy jiných.

Davidu Cripovi bylo šestnáct a podle rodičů zbožňoval hru na bicí a smích. Vždy se prý stranil drog a alkoholu. Legální povzbuzující prostředek v podobě kofeinu si ale odepřít nedokázal. Během dvou hodin si dal kávu v řetězci rychlého občerstvení, plechovku limonády a na to ještě energetický nápoj.

Způsobilo mu to srdeční aritmii a smrt. Podle odborníků byl problém právě v rychlé konzumaci nápojů s kofeinem. "Tyto nápoje, toho množství kofeinu, když jsou požity, můžou mít zlé důsledky. To se stalo i v tomto případě," řekl koroner Gary Watts.

Související obsah

Tři nezdravé nápoje představovaly dávku 470 miligramů kofeinu. Zatímco zdravý dospělý člověk by měl bez problémů zvládnout 400 miligramů, u dospívajících je to ale zásadně odlišné. Doporučená denní dávka je jen sto miligramů kofeinu. "Stojí tu před vámi otec se zlomeným srdcem a doufá, že z toho vyjde něco dobrého," řekl zdrcený otec Sean Cripe.

Související obsah

Ve Spojených státech případ vyvolal diskuzi na téma co s tím. Rodiče jsou upřímně zděšeni z faktu, že jim dítě mohou zabít tři volně dostupné nápoje. "Možná je třeba, aby byly tyto nápoje lépe označeny. Možná je potřeba omezit jejich marketingu nebo množství kofeinu v nich, protože už jedna smrt znamená příliš mnoho mrtvých," uvedl lékař David Agus.

Související obsah

Není to přitom poprvé, kdy kofein v podobném případě zabíjel. Má i pozitivní účinky, patří mezi nejrozšířenější stimulanty na zemi. Pro většinu lidí navíc jeho konzumace žádný negativní vliv nepředstavuje.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Kofein – hrozba tohoto století? Víme, čím ho nahradit

Energy drink s alkoholem? Nebezpečně výbušná směs!

VELKÉ NEBEZPEČÍ: Energetické drinky vás nabudí. Konzumace však může mít tragické následky!

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz