Století

Století Češi prozradili recept na dlouhověkost! Kde se žije nejdéle?

Století Češi prozradili recept na dlouhověkost! Kde se žije nejdéle?
Zdroj: Profimedia

Celkem 537 lidí starších sta let pobíralo v březnu 2017 důchod. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Sto a víceletých žen je v Česku 472, mužů 64.

Nejvíce lidí starších sta let žije v Praze (101) a Jihomoravském kraji (81), nejméně je jich potom na Karlovarsku (13). Nejstarším důchodcem v České republice je žena, která se narodila v roce 1908 a žije na jižní Moravě, druhá nejstarší je paní z Vysočiny, která se narodila v témže roce. Nejstarší muž, který od ČSSZ v březnu pobíral důchod, se narodil v roce 1912 a bydlí v Královéhradeckém kraji.

"Z celkového počtu 537 sto až stoosmiletých seniorů je 186 stoletých, 121 stojednoletých a 101 stodvouletých," uvedla ČSSZ. Ke stým narozeninám obdrží senioři rozhodnutí o trvalém zvýšení důchodu o 2 000 Kč a také osobní dopis ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové.

"Obojí předávají stoletým jubilantům osobně zástupci místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Ti se shodují, že oslavenci mají většinou zájem o dění kolem sebe, rozdávají úsměvy a často se pochlubí i zajímavými koníčky - hra na klavír, kreslení, sledování sportu apod." vysvětlila ČSSZ.

Související obsah

Receptem na dlouhověkost je podle většiny stoletých seniorů aktivita a činorodost až do pozdního věku a optimistický postoj k životu. I přesto jich ale stále ubývá, stoletých je nejméně za posledních šest let.

mom, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz