Zahraničí

Everest si vybírá strašlivou daň! Cestou pro tělo Štrby našli 4 mrtvé

Everest si vybírá strašlivou daň! Cestou pro tělo Štrby našli 4 mrtvé
Zdroj: Profimedia

Nejvyšší hora světa si mezi horolezci vybrala další strašlivou daň. Tým záchranářů, který se vydal pro tělo slovenského horolezce Vladimíra Štrby, jenž na Mount Everestu zahynul o víkendu, nalezl další čtyři mrtvé ve stanu v posledním táboře, uvádí portál Himalayantimes. Jen za poslední 4 dny zemřelo při pokusu o zdolání hory 8 lidí.

Mezi neidentifikovanými oběťmi jsou dva místní horolezci a dva cizinci, jedna z mrtvých je podle portálu Himalayantimes žena. Záchranáři je našli ve 4. výškovém táboře, zatímco šli pro tělo Vladimíra Štrby.

I když zatím nejsou známé bližší informace, podle Šerpů ze Seven Summit Treks se čtveřice ve stanu s velkou pravděpodobností udusila. Šest záchranářů se vydalo pro tělo slovenského horolezce, který zemřel v neděli ve 4. výškovém táboře, nyní by měli být již ve 2. táboře.

Štrba se bez použití přídavného kyslíku vydal v sobotu směrem k vrcholu. Dosáhl jižního předvrcholu, na kterém se ale večer musel otočit a vydat se zpět. Jeho kolegové z Everest Hard Way Expedition se s ním spojili přes telefon a snažili se ho donutit zmobilizovat síly, aby co nejrychleji sestoupil. V noci s ním ztratili kontakt.

Na pomoc se mu vydala skupina Šerpů, měli pro něj připravenou kyslíkovou lahev a jeden ze záchranářů mu měl pomoci dolů. Evakuace ale trvala příliš dlouho, Štrba byl v kritickém stavu a měl omrzliny na rukách i nohách. Podle jeho kolegů byl po dlouhé době v zóně smrti v tak vážném stavu, že již jeho evakuace nebyla možná.

Letošní sezóna si podle Himalayantimes na nepálské straně vyžádala 9 lidských životů. Jen tento víkend zahynuli při pokusu o výstup čtyři horolezci. Američan Roland Yearwood podlehl v neděli výškové nemoci. V pondělí snesli Šerpové také tělo indického horolezce Ravi Kumara, který se ztratil v sobotu. Kromě Štrby během víkendu na hoře přišel o život ještě australský horolezec Enrico Marchetti.

Související obsah

Totožnost dalších čtyř obětí zatím není známá, záchranáři prověřují, jestli se jedná o čtveřici horolezců, se kterou nově fungující společnost ztratila kontakt v neděli.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz