Terorismus

Kábulem otřásla exploze, vytloukla i okna české ambasády!

Při mohutném výbuchu v centru Kábulu bylo zabito nejméně 90 lidí a více než 400 jich skončilo v nemocnici. Velké škody utrpěla německá ambasáda. Ta česká přišla o některá okna. Ani jednomu z českých diplomatů se naštěstí nic nestalo. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Bylo půl deváté ráno, když centrem Kábulu otřásla mohutná exploze. Tlaková vlna vyrážela okna stovky metrů od epicentra. Nad místem výbuchu se vznášel oblak kouře a prachu. Bomba po sobě zanechala obří kráter.

"V místě, kde jsem pracoval, zničil výbuch všechno. Bylo tam spoustu dalších pracovníků. Mnozí z nich jsou mrtví. Všichni lidé, kteří byli zrovna na ulici, jsou mrtví," řekl jeden ze zraněných Sebghatullah Khan.

Exploze si vyžádala desítky mrtvých a stovky zraněných, lidé totiž právě mířili do práce. Terčem útoku se navíc stala rušná čtvrť města plná obchodních středisek a ambasád.

Související obsah

"Útok v Kábulu se stal přímo vedle německého velvyslanectví. Po výbuchu zůstalo neuvěřitelně mnoho mrtvých a zraněných. Tento strašný útok je důkazem, že se terorismus pokouší zasáhnout nejen Západ, ale i vlastní obyvatelstvo," uvedl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Podle místní policie byla nálož umístěna v autě. Německou ambasádu výbuch naprosto zdevastoval. Zaměstnanci velvyslanectví byli zraněni, místní hlídač přišel o život.
Škody utrpěla i francouzská ambasáda a poničeno je i české velvyslanectví, zhruba kilometr od místa výbuchu.

Související obsah

"V důsledku výbuchu bylo poškozeno několik oken našeho zastupitelského úřadu, ta okna se momentálně opravují, do zítřka by mělo být všechno v pořádku, provoz našeho úřadu není přerušen," řekla TV Nova Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.

Z českých občanů naštěstí nebyl nikdo zraněn. "Pracovníci naší ambasády jsou v pořádku, celkem máme na našem zastupitelském úřadu čtyři diplomaty," dodala Valentová.

Podle ministerstva zahraničních věcí jsou v pořádku i ostatní Češi v afghánském hlavním městě.
 

vbo, Jana Gerleová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz