Hospoda

Hospody přiznaly vážné problémy! Tohle jim způsobil zákaz kouření

Protikuřácký zákon představuje pro některé provozovatele barů a restaurací vážný problém. Kromě toho, že kuřáci doslova okupují chodníky před budovami podniků, provozovatelé přicházejí o tržby. Štamgasti si totiž raději dávají pivo doma - u cigarety.

Česko se ve středu probudilo do nové doby, kdy si už lidé nemohou zapálit cigaretu v hospodě u piva. Znemožňuje jim to protikuřácký zákon, který na konci května vešel v účinnost. Podle toho se nesmí kouřit na veřejných místech, jako jsou bary, restaurace, vinárny, stejně tak ale autobusové zastávky nebo diskotéky. Další místa najdete zde.

Zatímco kuřáci mohou v případě nedodržení zákona dostat pokutu až pět tisíc korun, podniky mají ještě tříměsíční lhůtu se na změny pořádně připravit. Dopad protikuřáckého zákona někteří provozovatelé ale pocítili už nyní, kvůli novému nařízení odcházejí návštěvníci.

Související obsah

Jak to vypadalo v hospodách, když začal platit zákaz kouření, se podívejte zde.

Velká část štamgastů, kteří jsou zvyklí si u piva zapálit cigaretu, se totiž odmítá svého zvyku jen tak vzdát. Místo, aby šli do hospod, tak raději zůstávají doma. "Lidem se to moc nelíbí a odcházejí s tím, že bez cigarety to tu nemá smysl," přiznal TN.cz jeden z hostinských.

Související obsah

Protikuřácký zákon platí jen chvíli, valí se na něj ale kritika ze všech stran. Lidem se nelíbí, postěžoval si jeden ze zákazníků s tím, že úplný zákaz kouření je holý nesmysl. Možným řešením by podle něj bylo jakési omezení, kdy by se nesmělo kouřit pouze v době oběda (od 11 do 15 hodin). Pak by si ale mohly hospody rozhodovat o všem samy.

A zákaz kouření v hospodách představuje ještě jeden velký problém. "Strašně moc lidí je před hospodou, je bordel... Obávám se i prvního zapršení, počítáme s poklesem," přiznala zaměstnankyně další restaurace. Jinak ale zatím výrazné problémy nevidí - podobně jako poslední dotázaný. "Jelikož poslední dobou naši návštěvníci požadovali spíše nekuřácké prostory, tak si myslím, že do takové míry to s návštěvností nebude problém," prohlásil.

Na to, jak dobře bude protikuřácký zákon fungovat, si ještě budeme muset počkat. Někteří hostinští ale doufají, že projde nějakými novými úpravami ze strany státu. O své zákazníky by neradi přišli.

ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se přestat kouřit? 5 méně známých důvodů, které vás budou motivovat
Jak kouření ovlivňuje vzhled a tělo?

Jakub Deml / lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz