řepka olejná

Řepka jako droga? Srny po ní napadají děti a skáčou pod auta!

Řepka olejná je plodina, která už několik let rozděluje českou veřejnost. Letos jí oseli zemědělci téměř 400 tisíc hektarů. Zatímco pěstitelům a včelařům přináší užitek, alergici nebo myslivci jsou z ní nešťastní.

Nejméně oblíbenou barvou českých nimrodů je asi žlutá. Když řepka vyraší, vrhnou se na ni srny. Listy obsahují látky podobné drogám. "V naší honitbě zhruba tak 15 procent uhynulé zvěře jde na vrub řepky olejky," bije na poplach myslivec ze Sezemic Miroslav Jeník.


Zmatená zvířata ztrácejí zábrany, nebojí se lidí a existují případy, kdy napadly děti. Velmi často končí omámená zvěř pod koly aut.


Patnáct procent veškeré orné půdy letos zemědělci oseli řepkou a už neplatí rčení, že se někdo má jako prase v žitě. Lépe se už totiž kňouři mají v řepce, protože žrádla v ní je dost a poskytuje jim i ochranu.


"Ten lov je velmi těžký, protože ta černá zvěř z té řepky, nevychází," stěžuje si myslivec Jeník.


Související obsah


Přemnožená prasata ničí parky na krajích měst a obrací naruby zahrádkářské kolonie. A žluté květy dráždí i alergiky.
Širé žluté lány se ale líbí včelařům. Řepkové medy patří k nejkvalitnějším. "Obsahují látky, které jsou protirakovinové," řekl pardubický včelař Evžen Báchor.


Podle včelařů není řepka jako řepka. Zemědělci se snaží pěstovat odrůdy, ze kterých mají největší výnos, ale jejich květy obsahují málo nektaru.


Navíc se stává, že někteří zemědělci vyhlášce navzdory aplikují postřik proti škůdcům přes den, kdy je pole plné včel.
"Mně před dvěma roky otrávili 41 včelstev a nikdo mi nedal ani náhrady," zlobí se včelar.


Související obsah


Před osmdesáti lety měli u nás pěstitelé řepku jen na třech stech hektarech, dnes je jich osetých tisíckrát víc. Zemědělci totiž z ní mají jistý příjem.


" Na řepku je zajištěný odbyt, řepka se dá skladovat, řepka pasuje do osevního postupu," vyjmenovává výhody zemědělec ze Svobodných Dvorů David Smetana. Mimo jiné se používá jako příměs do paliv a podle svazu pěstitelů jí letos bude méně. Řada zemědělců musela pole zaorat. Rostliny decimoval suchý podzim a mrazivé jaro.

pez, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řepka olejná

Důležité Události

Píše se na Deník.cz