Domácí

Jedničkové slohovky i za čtyři? Maturanti se bouří proti Cermatu

Jedničkové slohovky i za čtyři? Maturanti se bouří proti Cermatu
Zdroj: Thinkstockphotos

Znovu po pěti letech opravovalo maturitní slohové práce z českého jazyka Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat. Někteří středoškoláci si myslí, že Cermat ale opravoval chybně. Některé práce ohodnocené trojkou nebo čtyřkou dostávali maturanti i za jinak jedničkové práce, uvádí Česká středoškolská unie. Se stejným problémem se přitom Cermat potýkal i před pěti lety.

„Obrací se na nás mnoho maturantů, kteří s hodnocením své slohové práce nejsou spokojeni. Jedná se přitom často o případy jedničkářů, kteří za slohovou práci splňující podmínky stanovené Cermatem dostali z nepochopitelných důvodů mnohdy i trojku či čtyřku,“ říká předsedkyně České středoškolské unie (ČSU) Lenka Štěpánová.

Způsob hodnocení se přitom od minulých let nemělnil. Nejasnosti a nesrovnalosti se v hodnocení nacházejí i podle Společnosti učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL).

„Při porovnávání letošních výsledků centrálně hodnocených prací a výsledků podle mého hodnocení jsem zjistila, že se liší o pět až deset bodů, což může znamenat v konečném důsledku rozdíl ve známce až dva stupně. Práce, která je jednoznačným vyprávěním, byla například ohodnocena v oblasti slohového útvaru pouze jedním bodem z pěti možných,” říká Lucie Cimmrová, učitelka českého jazyka na SOŠ Waldorfské v Ostravě a certifikovaná hodnotitelka Cermatu.

“Jako problematické vnímáme i to, že k výsledkům písemných prací dostávají studenti jen výsledkovou tabulku. Dozvídají se tak pouze, ve kterých oblastech hodnocení jim byly strženy body, nikoliv však už, kde přesně v textu udělali chybu. Během studia na střední škole to jsou přitom právě slohové práce, které mají vždy poučný komentář. Při maturitě se Cermat ale omezil jen na nekonkrétní počítačové fráze,“ dodává k hodnocení slohů Josefína Paloudová, 1. místopředsedkyně ČSU.

Související obsah

Sloh z českého jazyka psali maturanti už na začátku dubna, tedy měsíc před konáním ústních zkoušek. Cermat si tak chtěl pojistit, že stihne všechny práce opravit. Podle předsedkyně ČSU Lenky Štěpánové obdrželi někteří maturanti výsledky svých slohových prací i v den konání maturitní zkoušky, což pro mnohé znamená zbytečné stresování, zda zkouškou vůbec prošli.

“V otevřeném dopise vyzýváme Cermat k objasnění nesrovnalostí, které se u hodnocení slohových prací objevily. U slohových prací, při jejichž hodnocení k pochybení došlo, požadujeme jejich hromadnou korekci," sdělila Štěpánová.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz