Maturita

U maturit letos propadlo 10 tisíc studentů! Stěžovali si na češtinu

U maturit letos propadlo 10 tisíc studentů! Stěžovali si na češtinu
Zdroj: Thinkstockphotos

K letošním maturitám letos zamířilo téměř 62 tisíc studentů a co se matematiky týče, oproti loňskému roku se zlepšili. Maturanti si ale stěžovali hlavně na testy z českého jazyka a na to, že se nedaly stihnout. A jak dokazují výsledky, právě v tomto předmětu se studenti opravdu pohoršili.

V didaktických testech letos uspělo 51 650 studentů, čistá úspěšnost tedy odpovídá 83,5 %. Zbylých více než 10 tisíc maturantů si závěrečnou zkoušku zopakuje na podzim.

V celkovém měřítku dopadly testy z češtiny nejlíp - uspělo 90 procent studentů. Oproti loňskému roku jsou ale výsledky horší, maturanti dosáhli průměrného procentního skóre (průměrné úspěšnosti) 65,1 procenta - tedy o 0,8 procentního bodu méně než loni.

Právě na testy z češtiny si přitom maturanti stěžovali kvůli tomu, že se nedaly v časovém limitu zvládnout. Pro maturanty bylo připraveno celkem 32 úloh, na jejichž splnění měli čas 60 minut. Otázky hodnotili jako velmi obsáhlé a těžké. Jestli byste to zvládli vy, si můžete vyzkoušet zde.

Související obsah

Oproti tomu největší strašák maturantů - matematika - dopadla lépe než loni, a to o 1,5 procenta. V předmětu celkově uspělo 78 procent žáků, maturanti dosáhli průměrného procentního skóru 50,4 procenta. "Ukazuje se, že žáci se s matematikou vypořádávají statečně, byť možná není oblíbená, a jsem ráda, že se v ní mírně zlepšili,“ uvedla na páteční tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová. Test z matematiky si můžete vyzkoušet zde.

K mírnému zhoršení došlo podle Valachové i u testů z angličtiny. Obzvlášť slohy přitom studenti hodnotili velmi pozitivně. "Témata se mi líbila, čekala jsem to mnohem horší. Lepší rozhodně jak čj," napsala jedna z maturantek ke slohům z angličtiny. "Bylo to lehké, ale já jsem jaksi zazmatkoval," popsal Honza. "Pohoda," přidala se Kika. Testy si můžete vyzkoušet zde.

Oproti tomu v němčině uspělo 1397 žáků z celkového počtu 1716 konajících, což je oporti loňsku o více než dvě procenta vyšší čistá úspěšnost.

Související obsah

Centrální hodnocení písemných prací společné části ještě stále probíhá. Maturita pokračuje od úterý 16. května 2017 ústními zkouškami společné části maturitní zkoušky a zkouškami profilovými a potrvá až do 12. června 2017. Detailní agregovaná data i za jednotlivé kraje budou k dispozici na výsledkovém portálu vysledky.cermat.cz po vypořádání přezkumných řízení a po zpracování krajských a školních práv, tedy po 31. červenci 2017.

Ještě před začátkem maturit se na středních školách v oborech vzdělání s maturitní zkouškou konaly jednotné přijímací zkoušky. Konkrétně uchazeči skládali didaktické testy z předmětů matematika a český jazyk a literatura, a to ve variantách pro čtyřleté obory vzdělání, pro osmiletá gymnázia a pro šestiletá gymnázia. "Jednotné přijímací zkoušky dopadly úspěšně. Ověřili jsme, že znalosti absolventů základních škol a uchazečů o střední školy postačují pro další studium. Ukázalo se, že jednotné přijímací zkoušky spravedlivěji hodnotí znalosti žáků základních škol," uvedla ministryně Valachová.

lud, TN.cz

K tématu Maturita

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz