Roaming

Konec roamingu: Máte správně nastavený mobil? Ověřte si to!

Od 15. června platí nařízení, které ruší roamingové poplatky v Evropské unii. Češi proto mohou i za hranicemi volat za domácí ceny - pokud cestují do země EU. Přechod na regulovaný roaming by měl být automatický, i tak si ale raději nastavení zkontrolujte.

Pokud vyjedete na dovolenou do některé země EU, už se nemusíte bát vysokého účtu za telefon. Čeští operátoři k členským státům přidávají ještě Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Pozor si dejte na Švýcarsko, které je sice v schengenském prostoru, ale ne v EU.

Operátoři by měli na nová pravidla přejít automaticky a zákazníci se tak nemusejí o nic starat. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) platí, že pokud má někdo zapnutý roaming a nevyvine žádnou aktivitu - nesjedná si nový tarif nebo se nebude pídit po nastavení, operátor mu aktivuje "eurotarif", který odpovídá regulovanému roamingu.

I přesto by si ale podle odborníků měli lidé před cestou do zahraničí zkontrolovat nastavení svého tarifu. Třeba u O2 si i přes tvrzení ČTÚ musíte o "nový roaming" říct, jinak vám zůstane neregulovaný roamingový tarif.


Operátoři se snaží nová pravidla roamingu obejít. Na co si dát pozor, čtěte ZDE!

Raději se podívejte, jaký tarif máte a jaké pro vás platí podmínky, i proto, že některé tarify mají roaming omezený. Uděláte to jednoduše na stránkách nebo infolince u operátora, ale také ve smlouvě. Pokud máte pouze datový tarif, zpozorněte. Třeba Vodafone u čistě datových SIM karet roaming úplně zrušil - za hranicemi se prostě nepřihlásí do sítě.

Pozor si dávejte, i když máte nižší tarif či předplacenou kartu. Ty většinou zahrnují volné minuty do vlastní sítě, které ale v zahraničí čerpat nemůžete. Zároveň mohou operátoři vedle standardní roamingové služby nabídnout také jiné roamingové tarify. Ty se však vyplatí především pro cestovatele, kteří míří mimo Evropskou unii.

Myslete také na "roamingový paradox". Pokud Čech z dovolené ve Francii volá do Česka (tedy české sítě), roaming to je. Pokud by ale volal z Česka do Francie, roaming to není a volání by bylo dražší. Nastává tak situace, kdy si Čech z Francie do Itálie zavolá za domácí ceny, z domovského Česka si ale za telefonát do Itálie připlatíte.

Bez ohledu na to, co hlásají různá média, roaming úplně nekončí. Evropská unie pro nové nařízení používá spojení "Roam like at home" (roaming jako doma) - služby, které používáte v Česku, tak budete moct bez doplatku používat i v zahraničí.

Související obsah

Operátoři se téměř nestarají o volání a SMS zprávy, které jsou pro ně nejlevnější. Nová pravidla roamingu tak pamatují hlavně na mobilní data. Stanovují hranici FUP, což je množství dat, které můžete v zahraničí "prosurfovat" bez příplatku. Více čtěte ZDE.

V ostatních zemích nadále platí roamingové poplatky - ty se zvyšují se vzdáleností od Česka. Pokud se tedy chystáte do Egypta, Thajska nebo jiné exotické země, počítejte s tím, že se vám mobilní služby pořádně prodraží.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Co se stane, když najdete cizí telefon a nevrátíte ho majiteli? Tohle vám hrozí!

Spadl vám mobil na zem a praskl mu displej? Stačí tento jednoduchý trik a nemusíte si kupovat nový

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz