Prezident republiky Miloš Zeman se dnes zúčastnil v pražském Paláci Žofín zahájení Žofínského fóra, jehož tématem je "Český národní zájem". Zeman prozradil, kdy je podle něj narušovaná suverenita naší země.
Prezident Zeman na konferenci uvedl, že národním zájmem je, aby byl stát suverénní. To se podle něj projevuje tak, že občané mohou prostřednictvím svobodně zvolených institucí samostatně rozhodovat o svých věcech.
Zmínil ovšem dva příklady, kdy je podle něj suverenita České republiky narušena. Prvním příkladem je podle Zemana migrační krize. "Skutečně suverénní země má výluční právo, rozhodovat o tom, kdo bude na jejím území usídlen. Toto právo nemůže být podstoupeno žádné jiné nadnárodní instituci," uvedl Zeman.
Druhým příkladem jsou podle něj obnovitelné zdroje elektřiny, která by podle EU měla být v blízkém horizontu až z 27 % získávána z obnovitelných zdrojů. Podle Zemana v Česku ale nejsou podmínky pro tak velkou produkci energie z obnovitelných zdrojů a stejně bude nutné udržovat záložní kapacity na výrobu elektřiny z neobnovitelných zdrojů.
Negativně se stavěl také k ekonomickým sankcím vůči státům jako Rusko. Podle Zemana sankce naopak posilují režim, což má dokládat příklad Kuby, která se od nástupu Fidela Castra potýkala s americkými sankcemi.
Následovaly dotazy účastníků fóra. Během nich se prezident třeba vyjádřil k možnému odchodu Česka z Evropské unie. Podle Zemana je potřeba, aby byl přijat zákon o referendu, který zřejmě ovšem do voleb poslanci nestihnou projednat. Pak by bylo potřeba 250 tisíc podpisů, aby takové referendum mohlo být vyhlášeno. Zeman zopakoval, že je dlouhou dobu zastáncem přímé demokracie.
Na druhou stranu ovšem zmínil také fakt, že slovenská vláda "našla odvahu", aby zavedla euro bez referenda. Odvolala se přitom na to, že je podmínka přijmout společnou evropskou měnu podmínkou členství v EU. A teď je podle Zemana s eurem spokojeno 70 % Slováků.
"Lidi se naprosto iracionálně bojí eura. I když se Francie vzdala franku, Německo se vzdalo hrdé marky. Pane bože, proč bychom se my nevzdali koruny?" uvedl na Žofínském fóru prezident.
Otázka přišla také na jeho budoucnost v politice, pokud by příští rok neobhájil mandát. "V případě, kdybych volby prohrál, tak si budu na Vysočině číst v houpacím křesle knihy," řekl Zeman.
Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek se Zemana zeptal, zda v evropských institucích jsou čeští zástupci, kteří hájí český národní zájem. "Nevšiml jsem si žádné výrazné osobnosti v Bruselu ani nikde jinde, které bych mohl přiřknout oprávnění, že hájí český národní zájem. Nikdy jsem se bohužel s takovým případem nesetkal," dodal Zeman.
Řeč přišla třeba na návrat Jiřího Paroubka do ČSSD, který by měl podle Zemana být Paroubkovi umožněn a to navzdory tomu, že během své politické kariéry "zpapaláštěl". Prezident také pokáral české zemědělce, kteří podle něj měli možnost si včas výhodně koupit půdu. Zvolili si ale možnost si ji pronajímat a teď si stěžují.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz