Játra

Úspěch chirurgů z IKEM! Nová játra dostalo čtyřměsíční miminko

Úspěch chirurgů z IKEM! Nová játra dostalo čtyřměsíční miminko
Zdroj: Thinkstockphotos

V pražském IKEMu transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi. Tým lékařů zachránil život teprve čtyřměsíčnímu kojenci. Lékaři se vzhledem k nízkému věku pacienta museli potýkat s řadou problémů.

Transplantaci jater u nejmladšího pacienta, teprve čtyřměsíčního miminka, provedl tým lékařů Institutu klinické a experimentální medicíny už 13. dubna. Malý pacient vážil pouze 4 kilogramy.

Kojenci se nevyvinuly žlučové cesty, což ho ohrožovalo na životě a hrozilo mu selhání jater. Operace trvala více než 5 hodin, proběhla bez komplikací, ale byla pro operatéry i anesteziology byl zákrok velice náročný.

"Kojenec byl se 4 kg váhou velmi malý a měl nezralý organismus. Velikosti všech cévních a žlučových struktur jsou u takto malých dětí v řádech milimetrů. Musíme tedy používat lupové brýle a případně i speciální mikroskop," popsal zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie MUDr. Libor Janoušek.

Související obsah

Tým lékařů tak musel kromě samotné transplantace například vytvořit úplně nové cévní zásobování pro játra. "V současné době, čtvrt roku od zákroku, se operované dítě vyvíjí stejně jako ostatní vrstevníci a nemusí ani držet žádnou speciální dietu," doplnil Janoušek.

Program transplantace jater IKEM řadí mezi nejúspěšnější transplantační centra v Evropě. Za uplynulých 22 let tam lékaři provedli 1484 transplantací, z toho 113 u dětských pacientů. Ta úplně první proběhla v roce 1995. V posledních letech provádějí zhruba 130 výkonů ročně, z toho 10 u dětí.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz