Vysvědčení

Přineslo dítě špatné vysvědčení? Nikdy ho netrestejte, radí odborník

Přineslo dítě špatné vysvědčení? Nikdy ho netrestejte, radí odborník
Zdroj: Thinkstockphotos

Přineslo vaše dítě vysvědčení, které vás zrovna nepotěšilo? V takových případech mají rodiče nutkání potrestat potomka na celé prázdniny. Tím ale ublížíte dítěti a známky se nezlepší! Co tedy dělat? Ptali jsme se rodinného psychologa.

Každý rodič má jiné nároky, a tak někde děti dostanou vynadáno za dvojku, jinde je za trojku pochválí. Nespokojený otec nebo matka pak často potomky trestají přehnanými zákazy. Podle psychologů byste špatné známky rozhodně neměli řešit až poslední den školy.

"Vysvědčení je především vysvědčením rodičů. Když dítě přinese něco ze školy, nemělo by to být nikdy překvapení. Pokud je, je to známka toho, že na to rodiče do té doby kašlali a pak se hrozně diví," myslí si psycholog Jeroným Klimeš.

Pro rodiče, který se stará a zajímá o dítě tak, jak by měl, podle něj nemůže vysvědčení překvapit. "Je to něco jako koncert, na který cvičí orchestr půl roku. Dirigent už dopředu ví, jak to dopadne. Chybička se objevit může, ale nezmění se celý výkon," doplnil Klimeš.

A tak by rodiče rozhodně neměli děti nijak týrat. Zaprvé to ublíží samotným holkám a klukům, zadruhé to k lepším známkám nepomůže. "Doma by se neměla dít žádná divočina, žádné mlácení dětí. Na to to opravdu není, maximálně na mlácení těch rodičů," tvrdí psycholog.

Související obsah

Většina rodičů se podle něj o dítě nezajímá. "Úplně na to kašle a pak dělá scény. To už je první chyba, že se nezajímali celý rok. Potom udělají další hloupost a dají tomu dítěti hrozný trest, který stejně nevydrží vymáhat, protože na to budou kašlat stejně. A za týden už nebude nic," sdělil Klimeš.

I školáka se špatnými známkami bychom ale podle odborníka měli odměnit. "Nějak to s rodinou oslavit a odměnit tu celoroční práci, ta by tam měla být v každém případě. A pak se klidně může dělat nějaké cvičení přes prázdniny, třeba půl hodiny denně," doplnil psycholog.

A co je nejdůležitější - dítě bychom neměli nijak drasticky trestat. Poznamenáme ho tím na celý život, navíc to nepomůže jemu výkonu ve škole. "Tomu dítěti to nějakým trestem spíše znechutíte," uzavřel odborník.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz