Evropský parlament

Budova europarlamentu ve Štrasburku ponese jméno “Václav Havel“

Budova europarlamentu ve Štrasburku ponese jméno “Václav Havel“
Zdroj: Mediafax, Facebook

Letošní 5. červenec je významný nejenom oslavou Cyrila a Metoděje. Ve večerních hodinách bude ve Štrasburku slavnostně otevřena nová budova Evropského parlamentu. Ponese jméno Václava Havla.

Václav Havel je považován za obhájce lidských a občanských práv. To je hlavním důvodem, proč právě jeho jméno zdobí nové sídlo evropského ombudsmana.

"Václav Havel a jeho životní dílo je odkazem pro všechny ty, kteří věří v Evropu tolerance, respektu a boje za svobodu," připomněl na plenární schůzi v říjnu minulého roku tehdejší předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v den, kdy by Havel oslavil své osmdesátiny.

Na slavnostním otevření budovy promluví předseda parlamentu Antonio Tajani, vdova Dagmar Havlová a francouzská ministryně pro evropské záležitosti Natalie Loiseau. Kromě nich se otevření zúčastní poslanci Evropského parlamentu, český velvyslanec při EU, starosta města Štrasburku.

Budovu zdobí několik uměleckých děl připomínajících Václava Havla. "Během večera bude odhalena bronzová socha hlavy Václava Havla, jejíž autorkou je Marie Šeborová, tapiserie od Petra Síse a budou představeny slavné fotografie Tomkiho Němce,“ přiblížila poslankyně evropského parlamentu Michaela Šojdrová na svých stránkách.

Související obsah

Budova byla postavena v roce 1955 pro Radu Evropy, která ji využívala do roku 2007. V roce 2012 ji zakoupil Evropský parlament a nechal ji kompletně renovovat.

Rozhodnutí o tom, že bude pojmenována po Václavu Havlovi, přijalo Předsednictvo Parlamentu v polovině ledna 2012 na základě návrhu tehdejšího místopředsedy EP a českého poslance Libora Roučka. Větší část budovy bude využívat Evropský parlament, zhruba třetinu kanceláří Evropský veřejný ochránce práv.

Otevření budovy mohou zájemci sledovat na facebookové stránce Informační kanceláře Evropského parlamentu.
 

sim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz