Kouření

Riziko, nebo způsob odvykání? Expert promluvil o e-cigaretách

Riziko, nebo způsob odvykání? Expert promluvil o e-cigaretách
Zdroj: isifa.com

Po zavedení protikuřáckého zákona hledali kuřáci způsob, jak si i tak dát svoji cigaretu ke džbánku piva, aniž by museli odejít od stolu. Řešení našli v elektronické cigaretě. Takzvaný vaping ale skrývá mnoho otázek. Je to zdravější způsob kouření, nebo nese i rizika?

Jedním z těch, kteří přešli z klasických cigaret na elektronickou je i Martin Lebeda z Brna. “Kouřil jsem opravdu dlouho a vím, že nikotin potřebuji. Hledal jsem ale způsob zdravějšího kouření. Po načtení informací o e-cigaretách jsem je zkusil,“ přiblížil Lebeda.

Protikuřácký zákon se elektronických cigaret nedotkl. Lidé jimi tedy nahrazují klasické cigarety. “Za poslední měsíc opravdu pozorujeme vyšší prodej elektronických cigaret. Lidé si je kupují při cestách do hospody, protože s nimi nemusí chodit ven,“ řekla prodavačka z obchodu s elektronickými cigaretami Iveta Taleská.

O tom, zda jsou elektronické cigarety škodlivé, se vedou dlouhé spekulace. “Protože e-cigarety neprodukují kouř a s ním spojené škodlivé látky ze spalování, jsou méně rizikové než klasické zápalné cigarety, a to jak pro kuřáka, tak pro jeho okolí,“ přiblížil Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice.

Martin Lebedana sobě poté, co přešel z klasických cigaret na elektronické, pozoruje určité změny. “Plus vidím hlavně v tom, že nejsem cítit po cigaretách. Také mi přijde, že se mi lépe dýchá,“ řekl. To, že se vaping začal po zavedení zákona rozmáhat, pozoruje i ve svém okolí. “Kamarádi postupně také přecházejí na e-cigarety, ať už s nikotinem, nebo bez,“ dodal.

I přesto se však podle Kulhánka nejedná o zcela bezpečnou formu kouření. “Problémem je nikotin obsažený v e-cigaretách, který vyvolává silnou závislost. Tekutina uvnitř cigarety zvaná liquid ale může být zakoupena i bez nikotinu,“ řekl.

Vědci z nezávislé laboratoře Labtech v Paskově provedli rozbor liquidu (tekutiny, náplně), obsaženém v e-cigaretách. “Obsahuje nikotin, glycerin a propylenglykol, což jsou látky, které zvyšují viskositu liquidu ke zpomalování odpaření liquidu v e-cigaretě. Dále dochucovací látky. To jsou většinou extrakty z rostlin. Při výzkumu nebylo prokázáno, že by tyto látky byly nějak jedovaté,“ řekl doktor Jaroslav Kuchyňa magazínu Leonardo.

Jsou tedy e-cigarety způsob, jak odvyknout kouření? Světová zdravotnická organizace řadí elektronické cigarety mezi běžné tabákové výrobky a společně s odbornými společnostmi ze Spojených států zaujímá zdrženlivý postoj, dokud nebudou mít dostatečné množství důkazů nezávislých studií.

Související obsah

“Souhrnně je škodlivost elektronických cigaret nižší než u zápalných. Kuřák e-cigaret do sebe nedostává tak velké množství rakovinotvorných a dalších vysoce škodlivých látek jako u klasických cigaret. E-cigarety jsou ale pouze náhražkou kouření a měly by sloužit výhradně stávajícím kuřákům, kteří hledají méně škodlivou alternativu. Rozhodně by s nimi neměly začínat děti a dospívající,“ uzavřel Kulhánek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SKANDÁL A PROTESTY KUŘÁKŮ! Evropská Unie zakáže mentolové cigarety

FOTO: Jak vypadá chlapeček, který ve 2 letech kouřil 40 cigaret denně? Budete překvapeni, jak dopadl!

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Vadí nám holky, které kouří?
6 největších mýtů o odvykání kouření

sim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz