Pavučiny

Čtenář vyfotil hororové pavučiny na stromech! Co je způsobilo?

Čtenář vyfotil hororové pavučiny na stromech! Co je způsobilo?
Zdroj: zpravy@nova.cz

Obyvatelům Prahy 9 se každý den naskýtá opravdu hororový pohled. Stromy u autobusové zastávky jsou už přes měsíc obaleny pavučinami, ve kterých se něco hýbe. Podle entomologa nejde o obrovského pavouka, ale o klubko housenek.

"Posílám foto stromů, na kterých je pavučina. Zajímalo by mě, co to je za pavouka a jeho původ. Toto jsem ještě neviděl," napsal čtenář do redakce TN.cz. Podle entomologa, kterého jsme oslovili, jde ale spíše o housenky.

"Takhle bez fotky housenek jen střílím, ale pravděpodobně jde o předivku brslenovou nebo předivku zhoubnou," uvedl Michal Hoskovec z Akademie věd. Jde o housenky drobného motýla s bílými křídly a černými tečkami.

Čtenář zachytil pavučinové sítě na stromech u autobusové zastávky Kolonie v Praze 9. Housenky obsadily také porosty na Brněnsku, u olomoucké cyklostezky nebo v Plzni a Hradci Králové, podle přírodovědců se letos přemnožily.

 

Na jaře se housenky živí listy stromů a keřů, které obsadily. Proto se pak větve zdají suché a holé. V korunách se postupně vytvoří hnízda plná zakuklených housenek, kolem kterých se shlukují i jejich "příbuzní". Na jednom stromě tak mohou být i tisíce zámotků.

Pro člověka nejsou předivky nebezpečné, někomu ale mohou šupinkami a štětinkami na svém těle způsobit alerickou reakci. Entomologové se shodují, že housenky jsou neškodné i pro napadené stromy, protože napadené stromy znovu obrazí koncem léta.

Související obsah

Pokud se ale i přesto chcete apokalyptických hnízd na své zahradě zbavit, posbírejte je a odvezte na skládku či spalte. Postřik nějakým insekticidem je vhodný spíše při prvním výskytu housenek.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz