Chroust

Češi se děsí kalamity chroustů! Entomolog řekl, jak lidem škodí

Češi se děsí kalamity chroustů! Entomolog řekl, jak lidem škodí
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Češi posílají fotografie brouků, kteří k večeru zaplavují louky, lesy, pole a zahrady a otravují je při sportech nebo u posezení. Jestli je tento hmyz nebezpečný a jaké riziko představuje, TN.cz řekl entomolog Michal Hoskovec.

Sotva se sešeří, ozve se silné bzučení a téměř dvoucentimetroví brouci začnou ve velkém zaplavovat zahrady, sportovní areály i parky. Mnoho lidí už si neví rady, jak obtížný hmyz odradit. Někteří se bojí jeho kousnutí a další dokonce vymýšlejí, jak co nejlépe ochránit zahradu. Je ale opravdu důvod tohoto hmyzu se bát? Odpověď jsme hledali u entomologa Michala Hoskovce.

Pro začátek je ale třeba říct, že brouk, který v současné době večer létá, s nejvyšší pravděpodobností není chroust, jak si drtivá většina lidí myslí. "Chrousti bývají v květnu, takže je to spíš chroustek letní," vysvětlil TN.cz Michal Hoskovec.

Jeho tělo je žlutavé až rezavé, navíc silně chlupaté, takže zaměnit ho s větším chroustem je celkem jednoduché. Na rozdíl od chrousta obecného je ale menší a nemá tykadlové paličky. Pro člověka není vůbec nebezpečný.

Související obsah

"Je to býložravec," řekl Hoskovec s tím, že chroustek letní určitě nekouše a není tak třeba se ho bát. Dospělci ale pojídají listy stromů a mohou tak napáchat škody. Největší problém představují larvy. "Žerou kořínky všeho - trávy, ale i keřů nebo zeleniny," řekl entomolog. Rostliny takmohou klidně uhnít. V zemi přežívají rok i déle.

"Pokud někomu opravdu vadí, tak je ručně sbírat a utopit, nebo rovnou spálit," snažil se Hoskovec najít odpověď na to, jak je možné zbavit se nežádoucích brouků už v zárodku.

Co se chrousta obecného týče, ten má svou sezonu za sebou. Dokáže být ale velmi nebezpečný. Brouci jsou schopní zdevastovat i celé stromy - a to v poměrně krátkém čase. Zatímco dospělci žerou listy, larvy likvidují kořenové systémy. Ponravy chroustů v zemi stráví tři roky.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SRDCERYVNÝ PŘÍBĚH: Před lety ji kousl záhadný brouk! Nyní prosí matku, aby ji nechala zemřít

Máte rádi berušky? Tak pozor, přenášejí pohlavní chorobu

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz