Cestujeme bezpečně

Nemůžete odjet na zájezd? Peníze vám vrátí jen v těchto případech!

Nemůžete odjet na zájezd? Peníze vám vrátí jen v těchto případech!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Doba letních dovolených je v plném proudu. Většina lidí si zájezd kupuje s předstihem, aby si stihli všechno pořádně naplánovat. Jenže to s sebou nese i riziko, na poslední chvíli můžete onemocnět a je po dovolené. Vrátí vám cestovka peníze za zájezd?

Šetřila na dovolenou celý rok a koupila si zájezd pro sebe a dceru za 60 tisíc. Jenže pár dní před odjezdem přišel šok. Dcera nemá platný cestovní pas. Ani na poslední chvíli už jim ho nestihli na úřadě vyrobit. Od cestovní kanceláře nedostanou zpátky ani korunu. Takový je příběh jedné z divaček televize Nova. Jak se bránit před tím, abychom přišli o všechny peníze?

Už při koupi zájezdu by vás cestovní kancelář měla upozornit na možnost dokoupit si pojištění pro případ storna. V takovém případě by vám pojišťovna měla poplatky za storno proplatit.
Jejich výše se odvíjí od doby, kdy zájezd zrušíte. Pokud je to déle než měsíc před odjezdem, většina cestovních kanceláří má storno poplatky poměrně nízké - zaplatíte třeba jen 30 % z ceny zájezdu, zbytek vám vrátí.

Čím víc se ale termín odjezdu blíží, tím jsou také poplatky za jeho storno vyšší. Méně než měsíc před odjezdem už to může být klidně polovina ceny zájezdu a týden před odjezdem už vám cestovka nemusí vrátit vůbec nic.

Související obsah

I proto je vždy dobré sjednat si pojištění storna, abyste tyto poplatky nemuseli platit ze svého. Jeho cena se obvykle pohybuje kolem 2 - 3 % z ceny zájezdu. "Pojištění se vztahuje na stornopoplatky sražené ze zaplacené ceny zájezdu, uhrazených letenek a jízdenek dopravce, objednané ubytování nebo i pronájmy obytných vozidel a jiných dopravních prostředků," radí na webu pojisteni.com.

Nárok na kompenzaci poplatků za storno zájezdu máte v případě, kdy vy nebo někdo z vašich blízkých akutně onemocní, zraní se nebo zemře. Dalšími situacemi, kdy pojišťovna poplatky proplácí, je značná škoda na majetku způsobená živelní událostí nebo krádeží, rozvod, zmeškání dopravního prostředku z důvodu nehody během cesty na místo odjezdu či výpověď ze zaměstnání ze strany zaměstnavatele.

V některých případech vám ale ani pojištění storna nezaručí, že vám pojišťovna poplatky proplatí. Peníze například nedostanete, když podáte v práci výpověď z vlastní vůle, neschválí vám dovolenou, nezískáte vízum nebo nemáte platné doklady, zhorší se váš zdravotní stav kvůli požití návykových látek, v reakci na očkování či vlivem depresí.

Související obsah

Nemůžete s nimi počítat ani tehdy, jestliže se před odjezdem podrobíte plánované operaci a váš zdravotní stav není optimální nebo vám v cestě brání následky úrazu, který jste si způsobili ještě před sjednáním pojištění. Pojišťovny také jako důvod zrušení zájezdu neakceptují těhotenství a zdravotní komplikace s ním související.

Sjednat takové pojištění si můžete jen v omezeném časovém horizontu, obvykle to musí být po několika dní od zaplacení zájezdu. Důležité je také zvolit si vhodnou výši spoluúčasti - tedy jakým dílem se budete na úhradě vzniklé škody sami podílet. Pokud vás zájezd stál třeba 10 tisíc korun a vy máte sjednanou spoluúčast ve výši 20 %, zaplatíte 2 tisíce vy, 8 vám proplatí pojišťovna.

Pokud zájezd zruší sama cestovní kancelář, zpravidla vám nabídne jiný. Pokud nabídku odmítnete, měla by vám bez zbyttečného odkladu vrátit peníze. Podobná situace platí v případech, kdy ve vaší destinaci nastane přírodní katastrofa nebo ji za nebezpečnou označí ministerstvo zahraničí.

Ačkoli nemoc nebo úraz ovlivnit nedokážeme, spoustu věcí si pohlídat můžeme. Například jestli máme platné cestovní doklady. Na poslední chvíli vám je za poplatek dokážou vyrobit během šesti dní.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz