Zahraničí

Speciální rakev, umrlčí pas: Tělo pobodané Češky převezou domů

Tragická zpráva o smrti pobodané Češky v egyptské Hurghadě otřásla celou společností. Čeští diplomaté už začali podnikat kroky k převozu jejích ostatků zpátky do České republiky, to ale provází mnoho předpisů, které je třeba splnit.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové začali již diplomaté vyjednávat převoz ostatků zesnulé Lenky zpět do České republiky. Převoz těla odhadujeme na začátek příštího týdne," upřesnila Lagronová. Samotný transport ale není vůbec jednoduchá záležitost, navíc se může dost prodražit.

Egypt i Česká republika jsou podle dokumentů Ministerstva pro místní rozvoj ČR smluvními stranami Mezinárodního Ujednání o přepravě mrtvol. Díky tomu jsou přesně vymezeny předpisy.

Pro přepravu ostatků jakýmkoliv prostředkem je třeba zvláštního průvodního listu, jedná se o takzvaný umrlčí pas, který vydává úřad příslušný pro místo úmrtí. Doporučuje se, aby byl umrlčí pas sepsán i v některém z nejužívanějších jazyků v mezinárodních stycích.

Ostatky se musí přepravovat v transportní rakvi, což je kovová rakev s vrstvou absorpční hmoty napuštěné antiseptickým roztokem. Rakev se neprodyšně spájí a vloží do dřevěné rakve, která musí také splňovat speciální předpisy.

Musí být z prken silných alespoň 3 centimetry, všechno musí těsně přiléhat a její uzávěr musí být zajištěn šrouby, které od sebe mohou být vzdálené maximálně 20 centimetrů. Mimo to musí být rakev vyztužena kovovými pruhy.

Rakev musí být také při převozu letadlem vybavena zařízením na vyrovnávání tlaku. Pro přepravu letadlem platí také přísná pravidla. Rakev lze přepravovat speciálním letadlem, ale také obyčejným linkovým letadlem ve zvláštním oddílu. S rakví ve stejném oddělení se mohou přepravovat jen kytice a věnce.

Velkou část úkonů zařídí pohřební služba, ale účtuje si za to nemalou částku, která může podle počtu kilometrů přesáhnout i sto tisíc. Rodině v tomto případě pomůže pojišťovna. "Veškeré výlohy spojené s repatriací pak pokryje cestovní pojištění zesnulé ženy," uvádí ministerstvo zahraničních věcí.

Související obsah

Češka z Rakovnicka zemřela v noci ze středy na čtvrtek, v nemocnici byla kvůli brutálnímu útoku egyptského útočníka, který jí zasadil šest bodných ran. Útočník pobodal celkem šest žen, dvě Němky zemřely na místě.

Ministr zahraničí už dříve uvedl, že si vyžádal výsledky vyšetřování a potvrzení, zda se jednalo o teroristický útok.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz