Zeď

"Za zeď na hranici zaplatí Mexiko," tvrdil Trump. Investují ale USA

Zeď na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem nakonec zaplatí Američané. Alespoň s tím počítá nový rozpočet na obranu, který už prošel Sněmovnou reprezentantů. Na stavbu zdi je vyhrazeno v přepočtu přes 35 miliard korun. Donald Trump přitom v minulosti několikrát řekl, že zeď se postaví na náklady Mexika.

"Postavím velkou zeď na naší jižní hranici a donutím Mexiko, aby za ni zaplatilo," tvrdil Donald Trump, kdykoliv měl v předvolební kampani příležitost. Silné výroky ale vyzněly do prázdna. Mexiko platit zeď odmítlo, a tak musejí sáhnout do kapsy daňoví poplatníci ve Spojených státech.

Sněmovna reprezentantů odsouhlasila na stavbu zdi v přepočtu přes 35 miliard korun. "Prezident dostane každý cent, který na zahájení výstavby zdi chtěl. Navyšujeme také rozpočet na programy válečných veteránů, abychom zlepšili jejich zdravotní péči," sdělil republikánský poslanec Kevin McCarthy.

Celková výše balíčku výdajů na obranu a programy pro veterány, který poslanci schválili, přesahuje 18 bilionů korun. Výstavba zdi tak v něm byla zanedbatelnou položkou.

Donald Trump se tento týden stal terčem kritiky kvůli rozhodnutí zakázat transsexuálům sloužit v americké armádě. Kritici přitom upozorňují, že výdaje armády za péči o transsexuály jsou mnohem nižší, než například náklady za léky pro muže, kteří mají potíže s erekcí. I ty jsou hrazeny ze zdravotního pojištění Pentagonu.

Související obsah

"Neexistuje nic víc zpátečnického než vykládat mužům a ženám, kteří chtějí dobrovolně sloužit v naší armádě, že to kvůli jejich genderové identitě není možné," rozčiluje se člen Demokratické strany Scott Peters.

Každoročně Pentagon utratí za léčbu problémů s erekcí v přepočtu necelé dvě miliardy korun. Léky jsou určené převážně pro válečné veterány a jejich rodinné příslušníky, ale zhruba desetina je také pro aktivní vojáky.

Ema Klementová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz