Zakázka

Nákup vojenské techniky za miliardy: Nesedí to, varují kritici

Nákup vojenské techniky za desítky miliard korun pro českou armádu není úplně v pořádku. To tvrdí organizace Tranparency international. Způsob zadávání veřejných zakázek by podle ní měl být daleko průhlednější. Chybí prý veřejná kontrola.

Armáda za posledního půl roku investuje. A to ve velkém. Naposledy to bylo dvaašedesát obrněných transportérů za necelých pět miliard korun. Vojáci by je měli dostat za několik let.

Tatře, která patří do skupiny zbrojaře Jaroslava Strnada, se daří veřejné zakázky získávat. Dva týdny před potvrzením nákupu obrněnců získala další zakázku za 1,5 miliardy korun na modernizaci houfnic Dana.

Od Strnada armáda nakoupí i 20 pandurů za dvě miliardy korun. Postup ministerstva obrany ale kritizuje Transparency International. I proto, že obří zakázky nejdou do otevřeného výběrového řízení. A chybí tak veřejná kontrola. A zbrojař Strnad prý získává v podstatě monopol.

Armáda bude nejspíš investovat i v budoucnu. Ministr obrany se šéfem státní pokladny se tento týden dohodl, že výdaje na obranu do roku 2020 porostou na 1,4 procenta HDP. V příštím roce by pak měl rezort hospodařit s téměř 58 miliardami korun.

pez, František Bůžek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz