Léto

Neseká váš soused pravidelně trávu? Hrozí mu mastná pokuta!

Neseká váš soused pravidelně trávu? Hrozí mu mastná pokuta!
Zdroj: Oficiální zdroj

Jak se bránit proti sousedům, co se nestarají o svůj pozemek a ohrožují tím vaši zahradu nebo zdraví? Podporu máte zakotvenou v zákoně!

Možná se vám stalo, že se na vaší zahradě objevil plevel, třebaže se o ni pečlivě staráte. Takových případů je jistě bezpočet. Zpravidla za to může soused, který se buďto málo stará o svůj pozemek, anebo vůbec.

Je jedno, zda se jedná o strom, který ohrožuje váš pozemek nebo dům, nebo v pravidelném časovém rozpětí neseče trávu, jejíž přílišná výška a zaplevelení může ohrozit váš upravený pozemek. Povinnost majitele starat se o jeho pozemek totiž vyplývá ze zákona o rostlinolékařské péči.

Tento zákon z roku 2004 nicméně nespecifikuje, v jakém časovém horizontu by se měl vlastník pozemku o svou zahradu starat. Zpravidla se zákon konkretizuje ve vyhláškách jednotlivých obcí, ve kterých se může objevit i sankce za porušení povinností majitele. Obce ve svých vyhláškách mohou poukázat i na další zákony, které zmiňují i peněžní sankci.

Související obsah

Například zákon o obcích, ve kterém se píše, že právnické a fyzické osobě může být obcí uložena pokuta ve výši až 100 000,- Kč. Dalším instrumentem může být zákon o přestupcích. Pokud majitel neudržuje čistotu a pořádek do takové míry, že to naruší vzhled obce, pak v takovém případě může obec uložit pokutu až do 10 000,- Kč.

Zaplevelené pozemky mohou nejenom kazit vzhled obce, ale také škodí alergikům. Daleko nebezpečnější je vysoká tráva či příliš starý strom v blízkosti krajnic silnic, kde může dojít k dopravním nehodám. Pokud hodláte řešit spor se sousedem ohledně jeho pozemku, rozhodně si prostudujte vyhlášku obce, ve které žijete. Jestliže ústní dohoda nepostačí, pak je to vaše jediná šance. 

luv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz