Ministr zemědělství

'Nebrní!': Ministr zkoušel ohradník proti šíření moru, nestalo se nic

Na Zlínsko ve čtvrtek přijel ministr zemědělství Marian Jurečka. V Lukově, obci na hranici s oblastí zamořenou africkým morem prasat, se setkal s myslivci a starosty.

Elektrický ohradník a v něm tisíce voltů - snad hlavní trumf, který má zabránit rozšíření morové nákazy. Hlídají ho policisté, ve čtvrtek ho přijel vyzkoušet i ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Nebrní, nebo možná mám suchou trávu," podivoval se Jurečka nad tím, že ohradník nevypadá na to, že by byl pod proudem.

Důvod byl ale úplně jiný. Někdo tuto část vyřadil z provozu. Možná to byli zemědělci, možná nějaký vandal. Ještě štěstí, že sem za pár minut přijel na kontrolu i technik.

Související obsah

Ohradník sice ministra nepotěšil, orpoti tomu on potěšil myslivce. Od pondělí se zvýší na tři tisíce korun odměna za každého zastřeleného divočáka v zóně, která sousedí se zamořenou oblastí. Ministr tak chce předcházet dalšímu šíření nemoci.

Další peníze myslivci dostanou za zvířata ulovená do odchytových pastí. Desítky se jich objeví v lesích, kde řádí africký mor prasat, už v příštích dnech. Myslivci doufají, že se jim tak podaří udržet zákeřnou nemoc v tomto prostoru.

Za necelé dva měsíce už v laboratoři otestovali vzorky více než 330 uhynulých divokých prasat. Pozitivních bylo 86. Všechny z tzv. červené zóny v okolí Zlína.

Petr Zapletal/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz