Domácí

Problém s retardéry: Lidem v okolí vadí hluk, řidičům zničená auta

Zpomalovací retardéry možná brzy zmizí ze silnic a to i přes to, že díky nim řidiči opravdu svoji rychlost snižují. Většině lidí retardéry vadí, řidiči si o ně často ničí podvozky aut, lidem, kteří žijí u silnic, zase vadí hluk, a ve Velké Británii je chtějí dokonce zakázat, retardéry tam prý ničí životní prostředí.

Zvuk dření podvozku o retardér nemá rád žádný řidič, pokud neznamená utržený podvozek, přinejmenším značí pořádné škrábance. A retardér v Olšanech na Přerovsku se nezamlouvá ani řidičům, ani místním.

Někteří z nich si stěžují na ohromné rány, které se při přejezdu retardéru ozývají, řidiči si zde často poničí auto. Retardér je ale kousek od školy a rychle jedoucí řidiči kvůli němu zpomalí. Jejich funkci tak chválí nejen policie ale i obce, kde řidiči předtím jezdili více než povolenou rychlostí.

Jenže proti retardérům se teď staví víc lidí. V Anglii dokonce uvažují, že je úplně zakážou. "Některé retardéry jsou vyšší a mohou poškodit hlavně v té spodní části, takže například tlumiče nebo zavěšení kol," vysvětlil Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu ČR.

Přitom brzdění a rozjíždění při přejezdu retardéru jsou zvýšené exhalace a tím pádem možnost výskytu rakovinotvorných částic. Dá se to nahradit buďto radarem nebo pak nějakým semaforem.

Máte ve svém okolí retardér, který ničí auta? Fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku.

"Praha se obecně snaží využívám retardérů vyhýbat. 0:40 on samotný průjezd po tom takzvaném retardéru totiž zvyšuje hlukovou zátěž v tom okolí," uvedl tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Třeba v Praze 5 v ulici Na Hřebenkách je za sebou ale hned sedm retardéru. I retardér v Liberci, kde je cesta samý výmol a zpomalovací práh, je zbytečný a neudělal místním radost.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz