Domácí

Problém s retardéry: Lidem v okolí vadí hluk, řidičům zničená auta

Zpomalovací retardéry možná brzy zmizí ze silnic a to i přes to, že díky nim řidiči opravdu svoji rychlost snižují. Většině lidí retardéry vadí, řidiči si o ně často ničí podvozky aut, lidem, kteří žijí u silnic, zase vadí hluk, a ve Velké Británii je chtějí dokonce zakázat, retardéry tam prý ničí životní prostředí.

Zvuk dření podvozku o retardér nemá rád žádný řidič, pokud neznamená utržený podvozek, přinejmenším značí pořádné škrábance. A retardér v Olšanech na Přerovsku se nezamlouvá ani řidičům, ani místním.

Někteří z nich si stěžují na ohromné rány, které se při přejezdu retardéru ozývají, řidiči si zde často poničí auto. Retardér je ale kousek od školy a rychle jedoucí řidiči kvůli němu zpomalí. Jejich funkci tak chválí nejen policie ale i obce, kde řidiči předtím jezdili více než povolenou rychlostí.

Jenže proti retardérům se teď staví víc lidí. V Anglii dokonce uvažují, že je úplně zakážou. "Některé retardéry jsou vyšší a mohou poškodit hlavně v té spodní části, takže například tlumiče nebo zavěšení kol," vysvětlil Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu ČR.

Přitom brzdění a rozjíždění při přejezdu retardéru jsou zvýšené exhalace a tím pádem možnost výskytu rakovinotvorných částic. Dá se to nahradit buďto radarem nebo pak nějakým semaforem.

Máte ve svém okolí retardér, který ničí auta? Fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku.

"Praha se obecně snaží využívám retardérů vyhýbat. 0:40 on samotný průjezd po tom takzvaném retardéru totiž zvyšuje hlukovou zátěž v tom okolí," uvedl tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Třeba v Praze 5 v ulici Na Hřebenkách je za sebou ale hned sedm retardéru. I retardér v Liberci, kde je cesta samý výmol a zpomalovací práh, je zbytečný a neudělal místním radost.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz