Al-Káida

"Útočte na vlaky v Evropě a USA, vykolejte je!" nabádá Al-Káida!

"Útočte na vlaky v Evropě a USA, vykolejte je!" nabádá Al-Káida!
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Teroristé z Al-Káidy vyzvali své příznivce, aby útočili na vlaky a vykolejili je. Mají si vybírat hlavně nádraží v Evropě a Spojených státech, která bývají plná lidí. Džihádistická organizace poradila i to, jak vyrobit zařízení k vykolejení.

K útokům na vlaky vyzývá poslední číslo islamistického časopisu Inspire, který vydává teroristická organizace Al-Káida na Arabském poloostrově. Vychází v elektronické podobě v angličtině každou neděli, píše britský portál The Sun.

Na několika stranách nabádají teroristé své příznivce, aby útočili na vlaky hlavně v Evropě a Spojených státech. "Je prakticky nemožné zabezpečit všechny tratě. Takový útok by způsobil obrovské škody a vše zničil," tvrdí džihádisté.

K výzvě pak přiložili také návod, jak sestavit zařízení, které vlak vykolejí. Jde o podobný systém, které používají dráhy, pokud chtějí zastavit nějaký vagon úmyslným vykolejením. Inspire zdůrazňuje, že zařízení není těžké vyrobit a lze jednoduše skrýt jakékoliv důkazy.

Sami autoři přiznávají, že takový útok způsobí hlavně ekonomické škody, nezabije příliš lidí. "Západní ekonomika bude dál krvácet a utrpí více ztrát, způsobí také psychickou újmu a oni se budou více bát, strachovat a zeslábnout," píše islamistický časopis.

Přívrženci si mají nastudovat jízdní řády a seznámit se s konkrétní tratí, na kterou pak zaútočí. Instrukce obsahují i podrobnou mapu amerických drah, kde jsou vyznačeny ty, po kterých jezdí nejvíce lidí. Útočník při činu navíc nezemře, a tak ho může zopakovat několikrát.

Zpravodajské služby dlouhodobě ujišťují, že neexistuje "bezprostřední hrozba útoku". Protiteroristický útvar newyorské policie ale bere výzvy islamistů vážněji. Na twitteru úřad napsal, že o novém čísle Inspire věděli a disponují dostatečnými silami, aby železniční tahy ochránili.

Al-Káida útočila na vlaky už v minulosti. V březnu 2004 zemřelo při výbuších třinácti bomb na příměstských vlacích v Madridu 192 lidí, více než 2000 bylo zraněno. O necelý měsíc později chtěli teroristé zaútočit znovu, nálož ale selhala.

V roce 2009 překazily útok na příměstské vlaky v New Yorku tajné služby, v roce 2013 zase plánovali islamisté zaútočit na vlak mezi Torontem a New Yorkem. Než k tomu došlo, zatkli je kanadští policisté.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz