Bydlení

Z garáže se vyřítil roj sršňů. Jejich obrovské hnízdo zbořilo strop!

Z garáže se vyřítil roj sršňů. Jejich obrovské hnízdo zbořilo strop!
Zdroj: Profimedia

Léto není jen sezónou komárů a vos. V posledních týdnech se lidé musejí stále častěji potýkat se sršněmi. Jejich štípnutí je sice méně nebezpečné než třeba to včelí, je ale bolestivější. Není tedy divu, že je v blízkosti bydliště nevidíme úplně rádi. Jenže jak se jich zbavit?

Likvidace sršních hnízd zaměstnávala hasiče v posledních dnech hned několikrát. A ne vždy se to obešlo bez zranění. Naposledy skončila kvůli sršnímu štípnutí v nemocnici žena z Němčic u Litomyšle.

"Jednotka nastříkala sprej do otvoru, kde sršni nalétávali, a po chvíli hasiči se souhlasem majitele rozebrali dřevěné obložení. Zde se nacházelo hnízdo v několika patrech na sobě. Jednotka vyčistila prostor a opětovně zatloukla dřevěné obložení," uvedla policejní mluvčí Jana Poláková.

Jenže to nebylo všechno! Muž hasiče upozornil, že sršni létají také v okolí garáže. "Po jejím otevření se na hasiče vyřítil roj sršňů. Sršni postavili tak velké hnízdo, že podbití stropu to nevydrželo a zřítilo se na zem. Obrovské hnízdo hasiči nejdříve postříkali a poté hodili do krabice," dodala mluvčí.

V minulém týdnu zase sršni napadli skupinku více než deseti lidí najednou. Záchranáři se s poraněným mužem museli ukrýt do lesa.

Související obsah

Jak se sršňů zbavit

Sršni jsou neoblíbení hned z několika důvodů - nejenže nás mohou nepříjemně pobodat, ala mají spadeno také na naši úrodu, zvláště pak na dozrávají ovoce. Sršní bodnutí kvůli jinému typu jedu bolí víc než včelí, navíc hrozí větší nebezpečí alergické reakce. A co je ještě horší, sršeň po bodnutí neztratí žihadlo, může tedy útočit opakovaně.

Zbavit se tohoto protivného hmyzu není lehké. Přitahují je sladké nápoje a potraviny, pokud je tedy chcete udržet dál od obydlí, sladkostí se vyvarujte. To ale působí jen jako prevence. 

K likvidaci menšího počtu sršňů mohou sloužit tzv. lapače. Ty si můžete koupit v obchodě nebo si ho vyrobit sami doma z PET lahve. Jak na to, si přečtěte TADY.

Pokud se chcete sami pustit do likvidace hnízda, nejlepší doba je na to brzy ráno nebo večer, kdy hmyz spí. Ti, kteří už měli se sršni co do činění, na internetu radí sundat hnízdo a umístit ho do krabice od bot. Pak ho odnést do bezpečné vzdálenosti.

Související obsah

V případě, že máte doma zahradní techniku, můžete si vzít na pomoc i ji. Někteří zahrádkáři doporučují vysát hnízdo vysavačem na listí, který má uvnitř vrtuli a hmyz rovnou rozdrtí.

Vždy byste měli mít na paměti, že hmyz na vás může kdykoli zaútočit. Vhodné proto je obléct si ochranný oblek!

A že jste slyšeli, že jsou sršni chránění? Je to pravda jen z části. Sršni jsou chráněni obecně jako druh, pokud ale zničíte jedno hnízdo, žádný postih vám za to nehrozí.

Jestliže si na likvidaci hnízda sami netroufáte, zavolejte odborníka. Hasiči vás hnízda zbaví pouze v případě, že bezprostředně ohrožují životy lidí nebo jsou na veřejném prostranství. Může se tak stát, že k vám nepřijedou. Specializované firmy si za likvidaci hnízda účtují mezi 1500 až 2000 korun.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz