Octomilky

V českých domácnostech řádí octomilky! RADY, jak se jich zbavit

V českých domácnostech řádí octomilky! RADY, jak se jich zbavit
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

S koncem léta se do českých domácností stěhují otravné mušky. Octomilky jsou najednou všude a není lehké je zničit. Stačí ale vyzkoušet některou z našich rad a zbavíte se jich jednou provždy! Nebo alespoň do dalšího podzimu...

Octomilky nekoušou a nepřenášejí žádné nemoci, jsou ale hodně otravné. Lidé si je navíc spojují s nepořádkem, takže pokud si pozvete přátele na víno a kolem skleničky se to muškami jen hemží, není to zrovna dobrá vizitka.

Často ale nestačí jen pořádně uklidit, musíte si také dávat pozor na to, co necháváte na stolku nebo v koši. Octomilky totiž milují zbytky jídel a cokoliv, co hnije nebo kvasí, nepohrdnou ani odpadky. Do bytu se dostanou oknem a za krátkou dobu nakladou neuvěřitelné množství vajíček, kterých si nemusíte všimnout.

Důkladně ukliďte

Vyhoďte přezrálé ovoce a zeleninu, zbavte se zbytků jídla. "Zdravé" kousky pečlivě uschovejte do lednice, příúpadně přikryjte a schovejte do spíše. Tam dejte i nedopité lahve vína, sirupů a dalších nápojů, případné zbytky vylijte. Prázdné lahve vyhoďte.

Celý byt nebo dům dokonale ukliďte, především v kuchyni. Setřete všechny kapky a drobky, vydrhněte linku i spíž. Odpady propláchněte dezinfekčním prostředkem, vyneste odpadky a dobře umyjte odpadkový koš.


Jak se zbavit octomilek? Poradil i odborník:

Kupte si lapač

Lapač se speciálními chemickými látkami, případně mucholapky koupíte v běžném obchodě se zbožím do domácnosti. Vyzkoušet můžete také elektrický lapač. Octomilek se zbavíte i běžným postřikem proti hmyzu, ten by se ale neměl užívat v místech, kde připravujete jídla.

Přirozeným lapačem much jsou masožravé rostliny. Ty mohou být také moderním doplňkem do bytu a fascinující podívanou. S jejich výběrem vám pomohou v každém zahradnictví.

Vyrobte past

Past na octomilky vyrobíte doma za pár minut a nepotřebujete k tomu nic zvláštního. Stačí kousek ovoce nebo trocha sirupu, které dáte do misky nebo sklenice. Nádobu pak uzavřete víčkem nebo fólií s několika drobnými otvory. Mušky vlezou dovnitř, ale už nenajdou cestu ven.

Související obsah

Babské rady

Octomilky prý nesnáší vůni koření nebo česneku. Nejvíce je odpuzuje hřebířek, který můžete nasypat do mističek a rozmístit po bytě. Případně zapíchejte do květináčů stroužky česneku.

Mušky nemají rády ani prudké závany vzduchu, proto udělejte v bytě průvan nebo použijte větrák.

Udržujte čistotu

Jedinou obranou proti octomilkám je pravidelný úklid. Myjte nádobí, vynášejte koš, čistěte odpady. Kapky a drobky utírejte ihned, zbytky jídla nenechávejte jen tak stát na lince. Ovoce dobře uschovejte v lednici, případně ve spíži.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz