Inspektor TV Nova

Památkový inspektor: Ostravský hrad má mučírnu i školu pro čerty

Tentokrát se v rámci rubriky Památkový inspektor vydáme do Ostravy - a navštívíme například gotický hrad, který stojí jen kousek od centra města. Kdysi byl důležitou hraniční pevností a váže se k němu také spousta pověstí.

Jen pár kroků od centra města se tyčí gotická věž. Stačí přejít most přes řeku Ostravici a jste na Slezskoostravském hradě. Památka pochází z druhé poloviny 13. století. Hrad měl za úkol střežit obchodní stezku vedoucí do Polska.


Jenže během staletí pevnost zažila různé války a konflikty a nakonec zbyly jen trosky. V roce 2004 hrad koupilo město a také ho zrekonstruovalo.

Hradní komplex je otevřený denně od 10 do 18 hodin. Dospěli za vstup zaplatí 80 korun, děti o polovinu méně. Auto zaparkujete na neplaceném parkovišti pod hradem.

Související obsah

Do areálu můžete vstoupit se psem, a to bez omezení. Jídlo si můžete dát ve stánku s rychlým občerstvením. Ceny tu nejsou nijak vysoké.

Ve sklepení hradní pevnosti se nachází muzeum záhad, mučírna nebo čertí škola. Na své si tu přijdou hlavně rodiny s dětmi. Pověsti hovoří o tom, že v důlních štolách pod hradem jsou permoníci a čerti, kteří měli škodit horníkům při práci.

Na hradě prý straší a údajně tu zahlédli bílou paní. Lidé zabývající se paranormálními jevy dokonce na hradě objevili prostor se zvýšenou koncentrací pozitivní energie. To místo se nachází v hradní kapli.

Související obsah

Ve věži je stálá expozice hraček. Pořádají se tu také svatební obřady a jarmarky. Vyzkoušet můžete některé z mučících nástrojů zdejší katovny.

Návštěvníci jsou ochuzeni jen o prohlídku s průvodcem. A proto dáváme Slezskoostravskému hradu stříbrnou medaili.

pez, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz