Tony Blair

Smrt Diany: Bývalý premiér řekl, jak reagovala královna Alžběta

Smrt Diany: Bývalý premiér řekl, jak reagovala královna Alžběta
Zdroj: Profimedia

S blížícím se výročím 20 let od úmrtí oblíbené britské princezny Diany se kupí svědectví těch, kterých se smrt princezny přímo dotkla. Jedním z nich je také bývalý britský premiér Tony Blair. Ten prozradil, co mu jako první po smrti Diany řekla královna Alžběta.

Británie si ve velkém stylu připomíná výročí 20 let od úmrtí princezny Diany, která zemřela 31. srpna 1997 po autonehodě v Paříži. O smrti matky se rozpovídali třeba její synové, princové William a Harry. Své svědectví teď pro televizi BBC přidal také tehdejší premiér Tony Blair.

Blair, nejmladší premiér od roku 1812, byl ve funkci teprve od května. Měsíc po smrti princezny Diany si za své vystupování během tragických dní vysloužil vůbec největší popularitu. Podle průzkumů veřejného mínění jej podporovalo 93 % Britů.

"Nejvíce se obávala, jak to ponesou chlapci (William a Harry, pozn. red.). A samozřejmě byla kvůli smrti Diany smutná," vzpomíná bývalý premiér na první setkání s královnou po smrti princezny Diany. "A také měla velkou obavu o monarchii samotnou, protože královně vždy záleželo na veřejném mínění a na tom, jaký to na monarchii bude mít dopad," prozradil Tony Blair.

 

Související obsah

"Na té první schůzce jsme se dohodli, že budeme v úzkém kontaktu. Lidé z mojí kanceláře během následujícího týdne spolupracovali velmi těsně s královským dvorem na tom, jak to celé zvládneme," dodal podle listu Daily Mirror bývalý premiér.

Britská monarchie byla následující týden doslova pod drobnohledem. Princ Charles přiletěl okamžitě do Paříže v doprovodu sester Diany a její tělo převezli zpátky do vlasti. Pohřeb v sobotu 6. září 1997 byl jednou z nejsledovanějších událostí v historii televize. Jen ve Velké Británii jej sledovalo 32 milionů diváků, po celém světě pak dvě miliardy!

O nehodě promluvil také bývalý řidič princezny Diany, více v reportáži:


 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Píše se na Deník.cz