Brexit

Farage ve volebních průzkumech válcuje labouristy i konzervativce

Vládní konzervativci a opoziční labouristé se pár dní před volbami do Evropského parlamentu snaží ukončit politickou krizi. Rozruch totiž vzbudil dosavadní lídr předvolebních průzkumů, Nigel Farage. Se svou protiunijní stranou válcuje jak opoziční labouristy, tak vládní konzervativce. Premiérka Mayová je tak pod stále větším tlakem, aby rezignovala.

Týdny hádek mezi vládní koalicí a opozicí o tom, jak zajistit Brexit, uvěznily Velkou Británii v Evropské unii. Už za devět dní budou muset britští voliči rozhodnout, koho vyšlou do Evropského parlamentu.


Že na rčení, když se dva perou, třetí se směje, něco bude, potvrzují předvolební průzkumy. Na koni je lídr protiunijní Strany pro Brexit a hlavní postava Brexitu Nigel Farage. Jeho stranu by volilo 34 procent voličů. Druhé labouristy a čtvrté konzervativce nejspíš naopak čeká volební debakl.


“Měli jsme odejít 29. března. Všech pět set poslanců hlasovalo pro to, abychom ten den odešli, ať už s dohodou, nebo bez dohody. Nechali nás ve štychu a lidi jsou opravdu naštvaní,“ okomentoval lídr Strany pro Brexit Nigel Farage.

Související obsah


Eurovolby tak můžou pořádně zamíchat kartami na domácí politické scéně. Do boje se už vložil i bývalý labouristický premiér a zastánce druhého referenda o brexitu Tony Blair. Ten vyzval britské voliče, aby Farage ve volbách přehlasovali.


“Nigel Farage a lidi kolem něj, se nesnaží vysušit bažinu, ve které se britská politika ocitla, ale jsou to oni, kdo tu bažinu vytvořili,“ řekl bývalý britský premiér Tony Blair.


Z pořádně hluboké bažiny se už několik týdnů pokouší při společných jednáních s opozičními labouristy dostat vládní konzervativci. Zatím bez úspěchu. Labouristé, prosazující uspořádání druhého referenda o Brexitu, navíc varovali, že jakékoliv ujednání mezi oběma politickými bloky musí potvrdit voliči v referendu, jinak návrh přehlasují.

Související obsah


“Jsou tací, kteří neuznávají výsledky referenda a tvrdí, že by se mělo konat další. Jejich cílem je zastavit Brexit. Já s nimi nesouhlasím. Pokud dáte lidem na výběr, musíte podle toho také jednat,“ prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Mayová čelí čím dál tím většímu tlaku, aby rezignovala. Přesné datum prý má potvrdit už v průběhu tohoto týdne.
 

Petra Matýsková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz