Zpátky do školy

Do českých škol chodí 1,5 milionu dětí! O učiliště není zájem

Do českých škol chodí 1,5 milionu dětí! O učiliště není zájem
Zdroj: Thinkstockphotos

Už v pondělí usednou do školních lavic noví prvňáčci, ale také ostřílení studenti. Loni počet žáků na základních školách překročil 900 tisíc, na střední studovalo 420 tisíc mladých. Zatímco počty na základce mírně rostou, na středních prudce klesají.

Začátek nového školního roku podnítil Český statistický úřad, aby zveřejnil data související se školami. V loňském roce navštěvovali žáci 4 140 základních škol se 45 116 třídami. Počet žáků oproti předchozímu roku o 3 % vzrostl.

Zatímco na prvním stupni stoupl za posledních pět let počet žáků o pětinu, na druhém o 5 %. Dohromady dostávalo základní vzdělání 947 497 žáků - kromě těch na základních školách také přes 40 tisíc studentů nižších ročníků víceletých gymnázií a 329 žáků na konzervatořích.

Naopak počty studentů středních škol dlouhodobě klesají, během uplynulých 10 let o více než čtvrtinu. Podle ČSÚ je to dáno populačním vývojem - v pubertě jsou dnes "slabší" ročníky. Zajímavé také je, že na středních školách učí asi 60 % žen, dohromady je pedagogů 38 tisíc.

"Většina středoškolských studentů usilovala o získání maturitní zkoušky, pětina o výuční list. Tento poměr je v čase relativně stabilní. I když úbytek žáků na učilištích je rychlejší než v případě těch, kteří studují maturitní obor," říká Božena Půbalová z oddělení statistiky vzdělávání ČSÚ.

Související obsah

Se začátkem nového školního roku souvisí i zahájení zimního semestru na 68 českých vysokých školách. Loni na nich studovalo více než 315 tisíc studentů. Většinou byli zapsáni ke studiu na některé z 26 veřejných vysokých škol, 10 % studentů pak chodily na soukromé a 1 % na státní vysoké školy.

Také vysokoškoláků stále ubývá, a to od roku 2010. "Loni jich bylo o pětinu méně. Analogicky s tím se od roku 2013 snižuje i počet absolventů, kterých bylo loni více než 78 tisíc," upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Nejvíce klesá počet studentů bakalářských oborů.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz