Zpátky do školy

Inspekce varuje: Školní počítače jsou snadným terčem hackerů!

Inspekce varuje: Školní počítače jsou snadným terčem hackerů!
Zdroj: Profimedia

Ačkoli počítače hrají v dnešní době zásadní roli a školy by měly rozvíjet dovednosti žáků v oblasti informačních technologií, mnohdy disponují jen zastaralými přístroji. Vyplývá to z nejnovější zprávy České školní inspekce, na kterou upozornilo úterní Právo.

Na většině škol v České republice chybí moderní počítače. Zatímco před osmi lety mělo počítač starší pěti let 44 procent škol, dnes už jsou to téměř všechny. Na mnoha školách nemá počítač k dispozici každý druhý učitel. Chybí navíc dostatečné zabezpečení, takže do školní počítačové sítě se snadno mohou dostat hackeři. Vyhovující byla podle zprávy inspektorů situace pouze u sedmi procent základních škol.

Hitem posledních let byly tzv. chytré tabule. Učitelé mohou interaktivní tabule propojovat s nejrůznějšími aplikacemi, dají se na ně promítat videa žáci je mohou ovládat pouhým dotykem. Bohužel mnozí kantoři je používat neumí a ani nechtějí. Navíc podle zahraničních odborníků používání chytré tabule znevýhodňuje děti, které sedí v zadních lavicích, takže už ji ani nedoporučují.

Související obsah

Co se naopak během posledních let zlepšilo, je vnitřní systém škol. To znamená, že školy organizují na internetu například rozvrh hodin, docházku, dělení stravenek či sem zapisují žákům známky. Jeho provoz je ale drahý, a inspekce proto navrhuje zřízení centrálního systému, který by byl provozován státem a školy by jej využívaly zdarma.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz