Věda

Lidé poslali před 40 lety vzkaz mimozemšťanům! Tohle v něm bylo

Lidé poslali před 40 lety vzkaz mimozemšťanům! Tohle v něm bylo
Zdroj: Oficiální zdroj

Už dlouhých 40 let letí vesmírem na palubě sondy Voyager 1 vzkaz lidstva pro mimozemské civilizace, který obsahuje i český pozdrav. Společně se sondou Voyager 2 dávno přežívají plánovanou životnost a dál zkoumají mezihvězdný prostor.

Sonda Voyger 1 (Cestovatel 1) odstartovala 5. září 1977 ze Země a vydala se zkoumat Sluneční soustavu. Cílem byly planety Jupiter a Saturn. Sonda a její sestra Voyager 2, která paradoxně vyrazila už 20. srpna, ale překonaly veškeré předpoklady a jsou stále funkční.

Voyager 1 proti všem očekáváním opustil Sluneční soustavu a je nejvzdálenějším lidským výtvorem od Země, který je funkční. Aktuálně se nachází přes 20 miliard kilometrů od Země (139,6 AU) a neustále se vzdaluje. Na své palubě navíc nese vzkaz inteligentním civilizacím.

Jedná se jakousi časovou schránku, která vypráví příběh lidstva. Jde o měděnou pozlacenou gramofonovou desku se záznamem 115 obrázků v analogovém měřítku, obsahuje 55 různých pozdravů včetně jednoho v českém jazyce, dále 35 přírodních i umělých zvuků a 27 záznamů hudby.

Gramofonová deska je uzavřena v hliníkovém pouzdře, na kterém je znázorněn návod, jak desku použít, a také schéma původu sondy. Součástí vzkazu je i vzorek uranu 238, který umožní případným nálezcům určit také stáří sondy.

 

Český pozdrav, který je součástí nahrávky, konkrétně zní: "Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší."

Související obsah

Co byste vzkázali mimozemským civilizacím? Své návrhy a nahrávky můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo můžete využít profil TN.cz na Facebooku.

Sonda podle odhadů vydrží vysílat ještě do roku 2025 - 2030, pak ale poklesne výkon zdroje natolik, že přestane fungovat i vysílačka. Sondu přitom čeká ještě velmi dlouhá cesta. Po opuštění Sluneční soustavy jí má trvat cesta k další hvězdné soustavě dlouhých 40 tisíc let.

Vzkazy v dalších jazycích si můžete poslechnout zde: 


 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz