Vejce

Slovenští veterináři našli jedovatý fipronil ve vejcích z Česka!

Slovenští veterináři zjistili toxický fipronil ve vařených loupaných vejcích z Česka. Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl. Šlo o výrobky firmy Zeelandia, která už dříve potvrdila, že prodávala kontaminová vejce z Německa.

O nálezu jedovatého insekticidu ve vaječných výrobcích z Česka informovala ve středu slovenská Státní veterinární a potravinová správa (SVPS). Šlo o vařená loupaná vejce, vyrobená v České republice - není ale jasné, že byla z českých chovů.

Ředitel SVPS Jozef Bíreš ČTK řekl, že šlo o větší množství zmiňovaného výrobku a že kontroly dále probíhají. Podle Bíreše byl výrobek mezitím dále distribuován, úřady vydaly zákaz jeho dalšího zpracování.

Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec. Vzorek odebrali inspektoři ve skladu slovenské distribuční firmy Zeelandia, která patří do nizozemské skupiny Zeelandia International Holding.

Česká firma Zeelandia podle dnešního sdělení české Státní veterinární správy obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem.

Související obsah

Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům. V žádném z dosud vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Více si přečtěte zde.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Aféra ohledně fipronilu vypukla v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid. Ve středu se také rozšířily povinné kontroly vajec a vaječných výrobků z dovozu - nově se musí testovat produkty ze všech zemí, nejen z Belgie a Nizozemska, jak tomu bylo doposud. Za nedodržení hrozí až dvoumilionová pokuta.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz