Rom

Úřad vlády nechal spočítat Romy. I podle toho, jak vypadají!

Úřad vlády nechal na začátku roku zjistit, kolik vlastně v Česku žije Romů. Podle čerstvých čísel jich je 245 800, nejvíce jich žije v Ústeckém kraji a každý druhý žije v ghettu.

Úředníci Romy nesčítali v terénu osobně, místo toho se obrátili na jednotlivé obce. A zaúkolovali je, aby do statistiky nezapočítaly jen ty, kteří se k romství hlásí, ale i ty, kteří jako Romové vypadají, píše páteční MF DNES.


Data vláda potřebuje kvůli Zprávě o stavu romské menšiny. Poslední sčítání lidu se sice konalo teprve před šesti lety, na tato čísla se ovšem nelze spolehnout. V roce 2011 se totiž k romské národnosti přihlásilo sotva pět tisíc lidí.


Proto úředníci v metodické příručcce napsali, že za Roma se má považovat i ten, koho tak vnímá jeho okolí na základě některých znaků.


Související obsah


Tento pokyn ovšem řadu radnic pobouřil, píše deník. "Takovou metodu považuji za neetickou a nemístnou," míní náměstek libereckého primátora Ivan Langr. A myslí si, že podobné sčítání je ze své podstaty nepřesné. Liberečtí úředníci sice Romy sečetli, ale zprávu neodeslali.


Podle statistiky žije nejvíc Romů v Ústeckém kraji - 68 500, což je necelých deset procent obyvatel kraje. I odsud ovšem čísla dorazila zkreslená. Třeba mostecká radnice použila stará čísla a okolní obce se vůbec neobtěžovala oslovit. I tady totiž sčítání Romů odmítají jako nehumánní.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz