Fipronil

Fipronil děsí ČR: Obchody shání česká vejce, lidé skupují slepice

V Česku se zvyšuje zájem o tuzemská vejce. A to v souvislosti s fipronilovou aférou, která se šíří Evropou. Problém s kontaminovanými vejci se nevyhnul ani Česku a naši veterináři potvrdili pesticid, i když v podlimitním množství, třeba i ve žloutkových věnečcích firmy Mondelez - Opavia.

Čeští producenti vajec nevědí, kam dřív skočit. To, co mají ve skladu, je připraveno na expedici. V českých chovech se fipronil nepoužívá a o česká vajíčka je tak mimořádný zájem. Ve zvýšené míře se o ně zajímá například jeden z největších tuzemských obchodních řetězců.

"Ptají se, kolik jsme schopni dodat a chtějí to hned teď. Je to z důvodu, že zastavili nějakou dodávku z Litvy, mají to na skladě, než se zjistí další postupy a než se všechno zkontroluje, takže teď chtějí jenom česká vejce," uvedla vedoucí obchodního oddělení Kateřina Novotná.

Zvýšený je také zájem o domácí vejce z malochovů a dokonce stále víc lidí si chce domů kupovat slepice. "Zájem se zvýšil minimálně dvojnásobně a každý den prosím slepičky, aby mi snesly místo jednoho dvě vejce denně," napůl vtipkuje prodejce vajec Josef Dvořák.

Související obsah

"Slepičky prodávám taky, na snůšku, ale momentálně je nemám v nabídce. Určitě cítím tlak, pořád mi lidi volají a mají o ně zájem," doplnil Dvořák. Obrovský zájem o nosnice vyvolalo i zdražení vajec v roce 2012. Lidé tehdy stáli v několikakilometrových frontách před drůbežárnami.

Kvůli fipronilové kauze jsou od středy všechna dovážená vajíčka testována a na trh můžou být uvedena, jen pokud žádný pesticid obsahovat nebudou.

Veronika Polášková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Fipronil

Důležité Události

Píše se na Deník.cz