Jedovatý

Nová hrozba! Jedovatý fipronil našli už i v pečivu a salátech

Nová hrozba! Jedovatý fipronil našli už i v pečivu a salátech
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Toxický fipronil je ve více potravinách, než se původně myslelo. S novým varováním v úterý přišly německé úřady, které jedovatou látku objevily i v pečivu, vaječných salátech a likérech.

Fipronilový skandál vypukl začátkem srpna a inspektoři z mnoha evropských zemí včetně Německa, Belgie, Slovenska, Nizozemska ale i Česka tak mají neustále pohotovost. Prověřili už tisíce vajec, ve kterých by se toxická látka mohla nacházet. Zaměřit se ale museli i na další výrobky obsahující vejce.

Třeba slovenská veterinární správa objevila v září fipronil v sušenkách, které se prodávaly i v Česku (více informací zde). Nyní německé úřady varují i před pečivem, vaječnými saláty a likéry. Tam všude se totiž nově látka také našla, informuje Süddeutsche Zeitung.

Související obsah

Z kontrolních 473 vzorků se zbytky fipronilu našly hned ve 103! V celkem 24 případech pak přesáhly dokonce i nadlimitní hodnoty.

Sdružení na ochranu spotřebitelů žádá, aby byly kontaminované produkty okamžitě staženy z trhu. Zatím se tak ale nestalo.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. V krajním případě mohou člověku i poškodit játra nebo ledviny. Nejohroženější skupinou jsou přitom děti.

Vaječné výrobky s fipronilem se objevily i v Česku. Více v reportáži:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Muž jedl po celý rok pouze brambory. Budete zírat, co to udělalo s jeho tělem!

ŠOK: Dívka si dala oblíbený kebab a zemřela. Osudnou se jí stala jediná ingredience!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz