Zličín

Praha slíbila nové školy, zatím ale nekopli do země. Situace je zlá

Praha slíbila nové školy, zatím ale nekopli do země. Situace je zlá
Zdroj: Thinkstockphotos

Okrajové části Prahy zoufale potřebují nové školy. Praha slíbila tři postavit. První z nich měla být hotová už letos. Rodiče jsou zoufalí, městské části musely dokonce losovat, koho vezmou do prvních tříd!

V roce 2016 Praha slibovala postavit tři nové školy - na Zličíně, v Uhřiněvsi a v Kolovratech. Vzniknout v nich měly stovky nových míst pro malé školáčky. Městské části totiž trápí akutní nedostatek míst a starostové bijí na poplach, situace bude ještě horší!

Na Zličíně, kde měli postavit novou školu pro 540 žáků za více než čtvrt miliardy, výstavba nabírá zpoždění. "Prostředky byly schváleny už v rozpočtu Magistrátu na rok 2016 a předpokládali jsme, že škola bude vybudována do 1. 9. 2018. Od té doby však dochází ke zpožďování, v současné době nejméně o jeden rok. Naše situace v oblasti školství je přitom zcela kritická," řekla TN.cz starostka městské části Praha - Zličín Marta Koropecká.

Podle mluvčího pražského magistrátu Vladimíra Řepky jde o velmi nešťastný případ. "Původním investorem totiž byla městská část. Stavbu školy nakonec převzal Magistrát hl. m. Prahy. Stalo se tak ve chvíli, kdy městská část zjistila, že je stavba nad její síly a možnosti," vysvětluje Řepka průtahy.

"Magistrát musel nechat předělat celý projekt, který již neodpovídal aktuálním potřebám. Po všech komplikacích by nyní měl být vybrán dodavatel stavby, stát by se tak mělo koncem září," slibuje mluvčí magistrátu.

Související obsah

Podle starostky Koropecké ale Magistrát zapomíná na jednu podstatnou věc - od městské části projekt převzal 26. dubna 2010! "Projektová dokumentace, pozemek a stavební povolení bylo z roku 2009. Od té doby městská část jen chodila k jednotlivým odpovědným radním napříč politickým spektrem, podle toho, kdo zrovna na Magistrátu vládl, a prosila a prosila, že se bez školy neobejde. Bohužel, nebyla vyslyšena," prozradila starostka.

Městská část podle starostky pochodila až u současné radní Ireny Ropkové. Projekt se ale nepředělával proto, že by byl zastaralý, ale proto, že se Magistrátu zdál příliš megalomanský a oproti původním plánům jej značně ořezal. Aby stavbu co nejvíce urychlila, městská část neprotestovala. Zhotovitel stavby má být podle starostky vybrán až v listopadu, ne v září, jak tvrdí magistrát.

Když všechno půjde jak má, mohli by se na Zličíně dočkat nové školy na začátku školního roku 2019/20. Přitom ještě vloni předpokládali, že to bude už o rok dříve. Situace je už teď na Zličíně neudržitelná.

Prvňáčky losovali

"V současné době máme pouze 5 tříd základní školy, které jsou umístěny v části budovy mateřské školy celkem asi pro 120 žáků. Přitom, protože Zličín je celkem dynamicky se rozvíjející městská část a developeři o ni mají trvalý zájem, přibývá kolem 100 dětí ročně," prozradila starostka.

Dříve Zličínu pomohly městské části Praha 13 a 17, ty už ale mají své školy naplněny a další děti brát nemohou. Vloni tak museli na Zličíně dokonce losovat, koho vezmou do první třídy! "Byla to příšerná záležitost, kterou bych již nikdy nechtěla opakovat. Těžko se vysvětluje dvěma kamarádům, kteří společně chodili do mateřské školy, že do první třídy půjde jen jeden z nich, protože měl šťastný los, když ten druhý nabyde dojmu, že ho vlastně nikdo nechce," říká starostka.

Letos si Zličín alespoň pomohl tím, že postavil novou mateřskou školu a tak z jedné třídy původní mateřinky udělal dvě třídy pro 1. ročník základní školy. Už teď ale s obavou vyhlížejí začátek následujícího školního roku, kdy budou potřebovat možná až pět prvních tříd. "Zlikvidujeme družiny, překolaudujeme, co se dá, každý volný prostor. To však nejde donekonečna," varuje starostka.

Související obsah

Informace o tom, jak to vypadá s výstavbou dalších základních škol, mluvčí Magistrátu Řepka TN.cz neposkytl. Nová škola v kolovratské čtvrti Jahodnice, se přitom podle plánů Magistrátu měla otevřít už letos.

Ve středu Magistrát rozhodl, že do škol v městských částech pošle bezmála 80 milionů korun. Kromě rozšíření stávajících škol o nové účebny mají směřovat hlavně na rekonstrukce školních budov.


Rodiče mají velký zájem o různé kroužky, více v reportáži:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz